Dyshimet nga policia për shoferin e autobusit që përfundoi në “Lanë”

Shoferi i autobusit “Green Line” që përfundoi në lumin e Lanës dy ditë më parë u procedua në gjendje të lirë nga Policia Rrugore. Dyshohet se  shoferi 62-vjeç Muhamet Kyçyku ka qenë fajtor në aksidentin me 5 të plagosur.

Shoferi, sipas mediave vendase ka treguar në dëshminë e tij se urbani ka marrë superxhiro dhe për këtë shkak ka humbur kontrollin.

Sipas skemës së ngritur nga grupi i hetimit, pak momente para përplasjes autobusi kishte ndaluar në stacion për të zbritur e marrë pasagjerë. Nga hetimet paraprake, shoferi nuk ka rezultuar të ketë konsumuar alkool.

Por pavarësisht se ka rezultuar i pastër në testin e alkoolit, dyshohet se  62 vjeçari nuk ka parë pasqyrat dhe është futur në korsinë e shpejtësisë pa kontrolluar nëse ka pasur lëvizje.

Ai akuzohet për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”.

Propozimi i piktorit Helidon Haliti për autobusin që përfundoi në Lanë

*Tibo News.