Dyshime për hakime të faqes së internetit të ministrisë ruse

Faqja e internetit e Ministrisë Ruse të Ndërtimit, dhe Shërbimeve Publike duket se ishte hakuar, me një kërkim në internet për faqen që çoi në një shenjë “Gloria a Ukraine” në gjuhën ukrainase.

Të dielën, agjencia shtetërore ruse e lajmeve “RIA” citoi një përfaqësues të ministrisë të thoshte se faqja ishte e pafuqishme, por të dhënat personale të përdoruesve ishin të mbrojtura.

RIA tha se media të tjera kishin raportuar se hakerët po kërkonin një shpërblim për të parandaluar zbulimin publik të të dhënave të përdoruesve.

Shumë kompani dhe media shtetërore ruse kanë pësuar përpjekje sporadike hakerimi që kur Rusia dërgoi ushtrinë e saj në Ukrainë më 24 shkurt.

Sulmet e hakerave në fillim të majit e morën faqen e pritjes së videove RuTube jashtë linje.

Më vete, agjencia ukrainase e lajmeve UNIAN raportoi të dielën se transmetimi në internet i OLL.TV i ndeshjes së futbollit Ukrainë-Uells ishte hakuar përkohësisht.

Moska thotë se po kryen një “operacion special ushtarak” për të çarmatosur Ukrainën dhe për ta mbrojtur atë nga fashistët.

Ukraina dhe vendet perëndimore hedhin poshtë pretendimet e Rusisë si një pretekst për të pushtu