Dy vdekje nga zjarri në Kaliforni, evakuohen banorët

Një zjarr në rrugën Fairview, në Kaliforni, u përhap në një sipërfaqe prej 2,000 hektarësh, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur një tjetër, raportoi Departamenti i Zjarrfikësve të Cal Fire dhe Riverside County.

Zjarri filloi pak pas orës 14:00 të hënën, duke u përhapur me shpejtësi dhe një urdhër evakuimi është në fuqi pasi flakët janë jashtë kontrolli.

Zjarri, i cili është nën kontroll vetëm 5%, ka shkatërruar shtatë struktura dhe ka dëmtuar shumë të tjera. Nëntë ekipe zjarrfikëse, gjashtë cisterna ajrore, katër helikopterë dhe 265 zjarrfikës janë vendosur për të shuar flakët.

Javën e kaluar, një zjarr me shpejtësi në Kaliforninë Veriore dogji rreth 4,000 hektarë tokë, duke shkatërruar qindra shtëpi dhe ndërtesa.

Më shumë se dy dekada thatësire dhe temperatura në rritje, të përkeqësuara nga ndryshimet klimatike, e kanë bërë Kaliforninë më të prekshme se kurrë ndaj zjarreve. Dy vitet më shkatërruese të regjistruara ishin në 2020 dhe 2021, bazuar në numrin e hektarëve të djegur.

 

*TiboNews