Dy reperët izraelitë nxjerrin këngë duke bërë thirrje për vdekjen e Dua Lipës, Bella Hadid dhe Mia Khalifa

Një këngë izraelite me titull “Harbu Darbu” që dyshohet se bën thirrje për vdekjen e grave të famshme arabe dhe myslimane si Bella Hadid, Dua Lipa dhe Mia Khalifa, ka zënë vendin e parë të top-listave në Izrael. Dyshja izraelite e repit Ness Ve Stilla debutoi këngën në gjuhën hebraike në nëntor, duke u bërë një nga këngët më të transmetuara të Izraelit të vitit 2023.

Që nga publikimi i saj, kënga kontroverse është parë 18 milionë herë në YouTube.

Kënga, që emërton këngëtaren shqiptaro-britanike Dua Lipa, influencuesen libaneze-amerikane të mediave sociale dhe ish-aktoren e filmave për të rritur, Mia Khalifa, si dhe supermodelen palestinezo-amerikane Bella Hadid, ka pjesë të tekstit frazën: ‘Bie shi ferri mbi armiqtë’.

Të tre gratë e përmendura në këngë kanë treguar më parë mbështetje për palestinezët ose kanë bërë thirrje për një armëpushim gjatë luftës aktuale të Izraelit në Rripin e Gazës.

Kënga përfshin vargje të tilla si “Të gjitha njësitë e IDF po vijnë për të bërë Harbu Darbu në kokat e tyre”, si dhe “Prisni derisa t’ju bjerë si shi mbi ju që … Të gjithë ata që planifikuan, mbështetën , i ekzekutuar, i vrarë. Je në telashe. A dëgjon?”

Ajo vazhdon të thërrasë gratë së bashku me liderët e Hamasit dhe Hezbollahut.

“Nasrallah. Mohammed Deif. Haniyeh. Abu Baklaëa. Bella Hadid. Dua Lipa. Mia Khalifa… Çdo qen do të marrë atë që po i vjen.”

Emri i këngës rrjedh nga një term në arabishten siriane dhe përdoret në hebraisht, si zhargon kriminal për “shpata dhe goditje”. Kjo përdoret nga reperët për t’iu referuar “Operation Iron Sëord”, emri zyrtar ushtarak për sulmin e Izraelit në Gaza.

Kënga përdor gjithashtu termin racist ‘Abu Baklaëa’, duke tallur emrat palestinezë dhe arabë duke iu referuar ëmbëlsirës së njohur të Lindjes së Mesme.

Mia Khalifa u përgjigj në rrjetet sociale ndaj këngës që u publikua fillimisht vitin e kaluar, por që përsëri ka kryesuar listat e Izraelit.

“E gjithë ajo këngë që bën thirrje që IDF-ja të më vriste mua, Bella dhe Dua, është mbi një ritëm, ata nuk mund të bëjnë thirrje as për gjenocid në kulturën e tyre, ata duhej të kolonizonin diçka për ta arritur në numrin 1.” Khalifa shkroi në një postim në X në dhjetor.

Lipa dhe Hadid ende nuk janë përgjigjur.

Ness Ve Stilla, grupi rep i cili përbëhet nga Nessya Levi dhe Dor Soroker, publikoi këngën vetëm disa javë pas sulmit të 7 tetorit.

Ministria e shëndetësisë në Gaza tha të premten se të paktën 28,775 njerëz janë vrarë në territorin palestinez nga bombardimet dhe agresioni i Izraelit.

Numri përfshin 112 viktima gjatë 24 orëve të fundit, tha një deklaratë e ministrisë, ndërsa 68,552 njerëz janë plagosur në Gaza që nga shpërthimi i luftës më 7 tetor.