Doktori e shpalli të vdekur, por kjo grua zgjohet në arkëmort

Ta themi tamam? Nuk ishte dita e saj….

Një mjek spitali në qytetin e Babahoyo deklaroi Bella Montoya, 76 vjeçe nga Ekuadori të vdekur pas një goditjeje të fortë në tru.

Ajo u vendos në një arkivol dhe u dërgua në një ndërtesë funerali, ku të afërmit qëndruan pranë saj.

Kur pas gati pesë orësh hapën arkivolin për të ndërruar rrobat përpara funeralit, gruaja reagoi.

“Mamaja ime filloi të lëvizte dorën e majtë, të hapte sytë, gojën; ajo luftoi për të marrë frymë,” përshkron djali i saj Gilbert Balberán momentin kur kuptoi se nëna e tij ishte ende gjallë.

Videoja e publikuar nga një vajtuese e tregon atë të shtrirë në një arkivol të hapur duke luftuar për të marrë frymë, ndërsa një tjetër thërret ambulancën.

Disa minuta më vonë, ambulanca e merr dhe e rikthen në spital.

Djali i saj tha për mediat ekuadoriane se ajo u dërgua në kujdes intensiv, por gjallë dhe mirë.

“Mamaja ime është me oksigjen, zemra e saj është e qëndrueshme. Mjeku i shtrëngoi dorën dhe ajo reagoi, ata më thonë se është mirë”.

Balberán tha se kishte çuar nënën e tij në spital rreth orës 09:00 dhe “në mesditë një mjek më tha se ajo vdiq”.

Ai tha se madje ishte lëshuar një certifikatë vdekjeje, ku thuhej se ajo kishte pësuar arrest kardiopulmonar pasi pësoi një goditje në tru.

Konsulenti në mjekësinë e urgjencës thotë se nëse pacientët nuk përgjigjen dhe nuk kanë puls, mjekët dëgjojnë tingujt e zemrës dhe vëzhgojnë përpjekjet e frymëmarrjes për të paktën një minutë. “Nëse kjo mungon, atëherë mund të thuash se ata kanë vdekur.”

Por mund të jetë e vështirë edhe për profesionistët e shëndetësisë të përcaktojnë se dikush ka vdekur – për shembull kur trupat janë shumë të ftohtë. “Pacienti në raste të tilla do të ketë një ritëm të ngadaltë të zemrës pothuajse në mënyrë të padukshme dhe trupat e tyre do të jenë të mbyllura”, thotë Dr Hughes.

Disa barna gjithashtu mund të ngadalësojnë proceset e trupit, duke dhënë pamjen e vdekjes, shton ai. Të tillë “faktorë konfuzë” mund të ndodhin nëse ekzaminimi kryhet në mënyrë të përciptë ose nën presionin e kohës.

Ministria e Shëndetësisë e Ekuadorit ka ngritur një komitet për të hetuar incidentin.