Dita Ndërkombëtare e Gruas, mitingje dhe marshime nga Parisi në Singapor

8 Marsi është vendosur si Dita Ndërkombëtare e Gruas, një ditë përkujtimore e protestave për të drejtat e grave. Sot gratë do të demonstrojnë masivisht në të gjithë botën për të mbrojtur të drejtat e tyre, të cilat janë në rrezik në shumë vende.

Mitingje dhe ngjarje të tjera janë planifikuar në qytete anembanë botës, nga Parisi dhe Madridi në Bagdad, Stamboll dhe Singapor.

Talibanët në Afganistan, shtypja masive e protestave që shpërthyen në Iran pas vdekjes së Mahsha Amini pasi ajo u arrestua nga policia e moralit, vënia në pikëpyetje e të drejtave të abortit në SHBA, efektet e luftës në Ukrainë tek gratë: Ka janë shumë arsye për të protestuar.

Gratë “mbeten viktimat e para të luftërave dhe janë të nënpërfaqësuara në bisedimet diplomatike,” thanë zyrtarët përpara Këshillit të Sigurimit të OKB-së. “Barazia mes dy gjinive po thellohet gjithnjë e më shumë dhe me ritmin aktual Organizata e OKB-së për Gratë (UNIFEM) parashikon se ajo do të arrihet pas 300 vitesh”, tha të hënën Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres.

Dje, Bashkimi Evropian miratoi sanksione kundër 9 personave dhe 3 subjekteve përgjegjëse për dhunën seksuale dhe shkeljen e të drejtave të grave në gjashtë vende (Afganistan, Rusi, Sudanin e Jugut, Mianmar, Iran, Siri).

Mitingje dhe demonstrata

Në Londër, Muzeu Madame Tussauds do të nisë ditën duke zbuluar një statujë të re prej dylli të aktivistes britanike Emmeline Pankhurst, e cila në vitin 1903 themeloi Unionin Social dhe Politik të Grave, duke promovuar të drejtën e grave për të votuar.

Në Europë, tubime janë planifikuar në shumë vende, si Francë dhe Spanjë.

Megjithatë, gjetkë në botë, demonstratat janë ndaluar, si në Lahore, Pakistan.

Në Meksikë, me sloganin “Asnjë grua tjetër e vrarë” dhe “Kundër dhunës së meshkujve dhe punës së pasigurt”, demonstruesit do të marshojnë në qytetet më të mëdha të vendit, ku në vitin 2022 u regjistruan 969 vrasje të femrave, sipas të dhënave zyrtare, raporton APE-MPE.

Në Japoni, e cila vitin e kaluar u rendit e 116-ta nga 146 vende në renditjen e Forumit Ekonomik Botëror për barazinë gjinore, zëdhënësi i qeverisë Hirokazu Matsuno tha në një konferencë shtypi se ishte bërë përparim në përmirësimin e kushteve të punës së grave.

Nga ana tjetër, Kanadaja përmbysi ligjet e vjetruara kundër abortit, ndërsa Irlanda shpalli një referendum në nëntor për të hequr referencat e vjetruara për gratë në kushtetutën e vendit.

Në Kolumbi janë planifikuar tubime për të kërkuar masa për t’u marrë me rritjen e numrit të femicideve.

Në vitin 2022 janë regjistruar 614 vrasje të grave në vend.

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken dhe Zonja e Parë e SHBA-së Jill Biden do t’i dhurojnë Uashingtonit një çmim për kontributin e tyre “për një të nesërme më të mirë për njëmbëdhjetë gra të jashtëzakonshme nga e gjithë bota”.

Feministët në SHBA po mobilizohen gjithashtu veçanërisht për të mbrojtur të drejtën e abortit.