Dita e Pavarësisë në Ukrainë, Zelensky: Të jemi vigjilentë

Ukraina po përgatitet për sulme të mundshme brutale pasi shënon 31 vjet që kur vendi u çlirua nga Bashkimi Sovjetik dhe gjashtë muaj luftë me Rusinë.

Duke folur gjatë një fjalimi kombëtar, Zelensky tha se sot është një ditë e rëndësishme për kombin, por edhe për armikun.

Ai theksoi se do të jenë në vigjilencë për provokime të mundshme. Zelensky njoftoi se janë ndaluar të gjitha tubimet në Kiev, pasi zyrtarët perëndimorë dhe ukrainas paralajmërojnë se Rusia po përgatitet të sulmojë edhe një herë kryeqytetin.