“Dita e Jeruzalemit” rizgjon tensionet Izrael-Palestinë

Mijëra nacionalistë izraelitë, disa prej tyre duke brohoritur “Vdekje arabëve”, parakaluan nëpër zemër të rrugës kryesore palestineze në Qytetin e Vjetër të Jerusalemit të dielën, në një shfaqje force që rrezikonte të shkaktonte një valë të re dhune në qytetin e tensionuar.

Turmat, të cilët ishin kryesisht të rinj hebrenj, po festonin Ditën e Jerusalemit, një festë izraelite që shënon pushtimin e Qytetit të Vjetër në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967. Palestinezët e shohin ngjarjen, e cila kalon në zemër të lagjes myslimane, si një provokim. Vitin e kaluar, parada ndihmoi në nxitjen e një lufte 11-ditore me militantët e Gazës dhe marshimi i këtij viti tërhoqi dënime nga palestinezët dhe Jordania fqinje.

Izraeli tha se vendosi mijëra policë dhe forca sigurie për ngjarjen dhe përleshjet e dhunshme midis grupeve hebreje dhe palestineze shpërthyen brenda qytetit të vjetër përpara fillimit të paradës.

Ndërsa marshimi po zhvillohej, grupe të rinjsh hebrenj u mblodhën jashtë portës së Damaskut, duke valëvitur flamuj, duke kënduar këngë fetare dhe nacionaliste dhe duke bërtitur “kombi hebre jeton” përpara se të hynin në lagjen muslimane. Një grup i madh thërriste “Vdekje arabëve” dhe “Lëreni fshatin tuaj të digjet” përpara se të zbrisnin në Qytetin e Vjetër.

Policia largoi palestinezët nga zona, e cila zakonisht është një rrugë e zhurmshme palestineze. Në një moment, një dron që mbante një flamur palestinez fluturoi lart përpara se policia ta kapte atë.

Përpara marshimit, kryeministri Naftali Bennett tha se “valvitja e flamurit të Izraelit në kryeqytetin e Izraelit është një gjë e qartë”, por gjithashtu u bëri thirrje pjesëmarrësve të festojnë në një “mënyrë të përgjegjshme dhe të respektueshme”.

Bennett më vonë lëshoi ​​një deklaratë duke udhëzuar policinë që të mos tregojë tolerancë ndaj grupeve raciste. Ai i përshkroi ata si një “pakicë që erdhi për t’i vënë zjarrin zonës” dhe u zotua të ndjekë penalisht ekstremistët e dhunshëm, një hap që pak qeveri izraelite e kanë ndërmarrë në të kaluarën. Ministri i Jashtëm Yair Lapid i quajti grupet raciste “një turp”.

Mijëra njerëz zakonisht marrin pjesë në marshimin nëpër Lagjen Myslimane, duke përfshirë disa që bërtasin parulla nacionaliste ose raciste ndaj palestinezëve, përpara se të nisin rrugën për në Murin Perëndimor në Lagjen Hebraike në anën tjetër të Qytetit të Vjetër.

Vitin e kaluar, pas disa javësh trazirash izraelito-palestineze në Jerusalem, autoritetet ndryshuan rrugën e marshimit në minutën e fundit për të shmangur Lagjen Myslimane. Por ishte tepër vonë në atë kohë dhe militantët e Hamasit në Gaza hodhën një breshëri raketash drejt Jerusalemit ndërsa procesioni po zhvillohej. Kjo nisi 11 ditë luftime të rënda.

Marshimi i së dielës erdhi në një kohë tensionesh të rritura. Policia izraelite është përballur vazhdimisht me demonstruesit palestinezë që hedhin gurë në kompleksin e diskutueshëm muajt e fundit, duke gjuajtur shpesh me plumba gome dhe granata trullosëse.

Në të njëjtën kohë, rreth 19 izraelitë janë vrarë nga sulmuesit palestinezë në Izrael dhe Bregun Perëndimor të pushtuar në javët e fundit, ndërsa mbi 35 palestinezë janë vrarë në operacionet ushtarake izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar. Disa ishin të armatosur, ndërsa të tjerët u qëlluan ndërsa dyshohet se gjuanin gurë ose bomba zjarri ndaj trupave. Por disa duket se nuk kanë qenë të përfshirë në ndonjë dhunë, duke përfshirë Shireen Abu Akleh, një korrespondente e njohur për kanalin satelitor Al Jazeera.

Policia e Jerusalemit u kritikua ndërkombëtarisht për rrahjen e vajtuesve në funeralin e Abu Akleh dy javë më parë.

Pavarësisht trazirave të fundit, udhëheqësit izraelitë vendosën të lejojnë që parada e këtij viti të zhvillohet përgjatë rrugës së saj tradicionale përmes lagjes myslimane. Përpara marshimit, pati përleshje të vogla mes nacionalistëve izraelitë dhe palestinezëve, të cilët hodhën karrige dhe shishe dhe bërtisnin “Zoti është i madh” te marshuesit. Disa marshues spërkatën me piper palestinezët dhe gazetarët. Në një video të shpërndarë në mediat sociale, një i ri hebre goditi me shkelma dhe spërkati një grua të moshuar palestineze në fytyrë, duke e bërë atë të shkërmoqet në tokë.

Policia gjuajti gjithashtu plumba me majë gome dhe përdori shkopinj dhe piper për të shpërndarë protestuesit palestinezë nga zona.

Shërbimi i shpëtimit të Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze tha se 62 persona u plagosën, duke përfshirë 23 që kishin nevojë për shtrimin në spital.

Policia izraelite tha se arrestoi mbi 50 të dyshuar të dyshuar për sjellje të çrregullt ose sulm ndaj oficerëve të policisë. Ai tha se pesë oficerë u plagosën.

Përpara marshimit, mbi 2 500 hebrenj vizituan vendin e shenjtë më të ndjeshëm të Jerusalemit brenda qytetit të vjetër, ndërsa palestinezët e bllokuar brenda xhamisë Al Aksa hodhën gurë dhe fishekzjarre.

Al Aksa ndodhet në një kompleks kodër të nderuar nga muslimanët dhe hebrenjtë. Xhamia është vendi i tretë më i shenjtë në Islam dhe palestinezët janë jashtëzakonisht mbrojtës ndaj asaj që ata e konsiderojnë të jetë një simbol i fuqishëm i aspiratave të tyre kombëtare.

Kompleksi është gjithashtu vendi më i shenjtë për hebrenjtë, të cilët e quajnë atë Mali i Tempullit dhe e nderojnë atë si shtëpinë e tempujve biblikë. Pretendimet konkurruese për vendndodhjen qëndrojnë në zemër të konfliktit izraelito-palestinez dhe kanë shkaktuar raunde të shumta dhune.

Policia tha gjithashtu se një nga grupet hebraike “ka shkelur rregullat e vizitës” dhe u hoq. Mediat izraelite thanë se grupi kishte shpalosur flamujt izraelitë në kompleks.

Sipas marrëveshjeve të vjetra të njohura si “status quo”, hebrenjtë lejohen të vizitojnë kompleksin, por jo të luten. Megjithatë, vitet e fundit, numri i vizitorëve hebrenj është rritur ndjeshëm, duke përfshirë disa që janë parë duke u lutur në heshtje.

Skena të tilla kanë ngjallur frikën e palestinezëve se Izraeli po komploton për të marrë nën kontroll ose për të ndarë zonën. Izraeli mohon pretendime të tilla, duke thënë se mbetet i përkushtuar ndaj status quo-së.

Midis vizitorëve ishte Itamar Ben-Gvir, kreu i një partie të vogël opozitare ultranacionaliste dhe një ndjekës i rabinit racist të ndjerë, Meir Kahane, i cili hyri me dhjetëra mbështetës nën roje të forta policore.

Palestinezët bërtisnin “Zoti është i madh” ndërsa Ben-Gvir, i shoqëruar nga policia izraelite, bërtiste “populli hebre jeton”. Policia tha se mbylli portat e xhamisë dhe tha se bëri 18 arrestime.

Nabil Abu Rdeneh, zëdhënës i presidentit palestinez Mahmud Abbas, akuzoi Izraelin se “luan me zjarrin në mënyrë të papërgjegjshme dhe të pamatur”.

Jordania dënoi vizitën e Ben-Gvir në vend dhe paralajmëroi se “marshimi provokues dhe përshkallëzues” mund t’i bëjë gjërat të përkeqësohen më tej. Jordania kontrolloi Jeruzalemin lindor derisa Izraeli e pushtoi atë në vitin 1967 dhe ai mbetet kujdestari i vendeve të shenjta myslimane.

Izraeli pushtoi Jeruzalemin lindor, duke përfshirë qytetin e vjetër, në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967. Izraeli ka aneksuar Jerusalemin lindor në një lëvizje që nuk njihet ndërkombëtarisht dhe pretendon të gjithë qytetin si kryeqytetin e tij. Palestinezët kërkojnë Jeruzalemin lindor si kryeqytetin e një shteti të ardhshëm.

Sundimtarët e Hamasit të Gazës vlerësuan atë që ata e quajtën “heroizmin e madh” të treguar nga palestinezët në Al Aksa më herët të dielën. “Identiteti islamik arab palestinez i Xhamisë Al Aksa do të mbrohet nga populli ynë dhe rezistenca e tyre trimërore me të gjitha forcat e tyre,” tha Hazem Qassem, një zëdhënës i grupit.

Grupi, megjithatë, mund të jetë i kujdesshëm për t’u përfshirë në një raund tjetër luftimesh. Gaza u godit rëndë në luftën e vitit të kaluar dhe territori ende po lufton për të riparuar dëmet. Përveç kësaj, rreth 12 000 punëtorë të Gazës tani lejohen të punojnë brenda Izraelit, si pjesë e përpjekjeve për të ruajtur qetësinë midis armiqve. Luftimet e reja mund të rrezikojnë humbjen e atyre vendeve të punës, të cilat i kanë dhënë një shtysë të vogël ekonomisë së shkatërruar të Gazës.