Dita e ‘gjykimit’ për Hungarinë

Hungaria po përballet me Brukselin pas aludimeve për korrupsion, gjë që mund t’i kushtojnë Budapestit miliarda.

BE duket se do të vendosë gjoba financiare ndaj qeverisë së Viktor Orban, mes sjelljeve të supozuara mashtruese dhe shkeljeve të shtetit të së drejtës.

Ndonëse vendimi pritet të dielën, masa mund t’i kushtojë Hungarisë miliarda euro në financimin e BE-së, duke e gjymtuar ekonominë e saj tashmë të lëkundur.

Konflikti midis Hungarisë, një nga përfituesit më të mëdhenj neto të bllokut dhe BE-së është rritur në mënyrë të vazhdueshme që kur partia qeverisëse e Orban Fidesz erdhi në pushtet në vitin 2010.

Partia politike nacionaliste e krahut të djathtë akuzohet për degradim të institucioneve demokratike të vendit, frenim të lirive të medias dhe shkelje të të drejtave të pakicave diçka që Presidenti hungarez e mohon.

Të premten, Parlamenti Evropian publikoi një raport duke e quajtur Hungarinë një “autokraci zgjedhore”, të cilën Orban e quajti si “shaka”.

Tensionet midis Budapestit dhe Brukselit, të cilat janë përkeqësuar nga kritikat e Orban ndaj politikës së BE-së ndaj luftës në Ukrainë, mund të arrijnë kulmin këtë fundjavë nëse Komisioni shpall shkurtime të financimit për Hungarinë.

Ekonomia e Hungarisë po përjeton aktualisht inflacionin e saj më të lartë në gati 25 vjet, ndërkohë që monedha e saj së fundmi arriti në nivelet më të ulëta rekord kundrejt euros dhe dollarit.

Orban në të kaluarën ka hedhur poshtë akuzat për korrupsion, duke hedhur poshtë një raport të SHBA mbi këtë temë si një “copë letre të dobët” në 2014.

BE-ja duket se po forcon qëndrimin ndaj Orbanit, pas dështimit të masave disiplinore të mëparshme për ta sjellë Hungarinë në përputhje me vlerat e bllokut

Është e paqartë se sa para mund të humbasë Hungaria nëse shkurtohet financimi.

Në buxhetin e BE-së 2021-2027, ajo mori 22 miliardë euro nga blloku, që përbën rreth 70% të financimit për disa programe, siç thuhet në një dokument të brendshëm të korrikut nga komisioneri i buxhetit Johannes Hahn.

*Tibo News