Dita e 18-të e pushtimit rus në Ukrainë

Në ditën e 18-të të pushtimit të Rusisë, luftimet po vazhdojnë të ndizen në të gjithë Ukrainën.

Sulmi i Rusisë tani është zgjeruar në objektiva në perëndim të vendit. Një breshëri raketash ruse kanë goditur një bazë ushtarake, në Yavoriv, ​​afër kufirit me Poloninë, duke vrarë 35 persona.

Kryetari i një qyteti tjetër perëndimor, Ivano-Frankivsk, thotë se trupat ruse vazhdojnë të godasin aeroportin e tij. Dhe në Lviv, një qendër perëndimore për njerëzit që ikin nga konflikti, u dëgjuan sirenat e sulmit ajror.

Më shumë luftime po vazhdojnë gjithashtu në periferi në veri të kryeqytetit Kiev, pasi ai përgatitet për një rrethim të mundshëm nga forcat ruse.

Dhe më në veri, në Chernihiv të paktën një person u vra kur një bllok apartamentesh u shkatërrua nga zjarri rus, thonë autoritetet.

Në lindje të Ukrainës, trupat ruse po përpiqen të rrethojnë forcat ukrainase ndërsa ato përparojnë nga porti i Mariupolit në jug dhe qyteti i dytë më i madh i vendit, Kharkiv në veri, thonë zyrtarët e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar. Kharkhiv ka pësuar disa nga bombardimet më të rënda ruse, me video që tregojnë rrugë të bombarduara plotësisht dhe shumë ndërtesa të rrafshuara. Ndërsa forcat ruse rrethojnë Mariupolin, grupet e ndihmës po paralajmërojnë për një katastrofë humanitare.

Edhe në jug, një sulm ajror në qytetin bregdetar Mykolaiv të Detit të Zi, pranë portit strategjik të Odesa, vrau nëntë persona të dielën, thanë zyrtarët lokalë.