Disa kompani telefonike evropiane ulin tarifat Roaming për ukrainasit

Deutsche Telekom dhe një grup i kompanive të tjera të larta evropiane të Telekomit do të ulin tarifat e roaming-ut të vendosura nga kolegët ukrainas për tre muaj.

Kjo nismë synon të ndihmojë miliona refugjatë ukrainas të qëndrojnë në kontakt me familjet në shtëpi.

Lëvizja e kompanive duke përfshirë gjithashtu Orange, Vodafone dhe 20 të tjerë është iniciativa më e fundit nga industria.

Tarifat e roamingut paguhen nga operatorët e Telekomit për kolegët në një vend tjetër të BE-së.

Shoqata e operatorëve të rrjetit virtual celular MVNO Europe dhe të tre operatorët celularë të Ukrainës iu bashkuan gjithashtu nismës.

Zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian Margrethe Vestager u bëri thirrje kompanive të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

“Ne inkurajojmë për më shumë masa të ngjashme që mund të bëjnë një ndryshim të vërtetë në këto rrethana të jashtëzakonshme,” tha Vestager në një deklaratë.

Kompani të tjera që e nënshkruan këtë premtim përfshijnë Bouygues, Fastweb, Iliad, KPN, Liberty Global, MasMovil, Polkomtel, Proximus, Telefonica, Telenor, Telia Company, Three Group dhe TIM.