Disa fakte për taurinën dhe pse po e quajnë tani eliksir i jetës

Suplementi, i gjetur në ushqime dhe shumë pije energjike, po merr shumë vëmendje pasi një ekspert mjekësor e quajti atë si “një eliksir i jetës”.

Kjo referencë erdhi pasi një studim i ri zbuloi se taurina duket se ngadalëson procesin e plakjes dhe zgjat jetëgjatësinë e shëndetshme.

Por, përpara se të filloni të pini pije energjike të mbushura me taurinë si Rockstar, Celsius dhe Red Bull, hidhini një sy taurinës dhe çfarë mund dhe nuk mund të bëjë për ju.

Çfarë është taurina?

Taurina është një aminoacid dhe prodhohet nga trupi. Është e rëndësishme për foshnjat dhe fëmijët e vegjël dhe është e bollshme në qumështin e gjirit, sipas një raporti të vitit 2020 në revistën Amino Acids.

Komponimi kryen disa role të rëndësishme edhe tek të rriturit.

Taurina është një antioksidant dhe anti-inflamator që ndihmon në tretjen, prodhimin e energjisë, përgjigjen imune, zhvillimin neurologjik, funksionimin e trurit, shikimin, përcjelljen e nervave dhe muskujve dhe më shumë.

Shumica e njerëzve marrin shumë taurinë nga produktet shtazore, megjithëse nivelet e taurinës në trup ulen me kalimin e moshës.

Ushqimet e detit, veçanërisht butakët, kanë shumë taurinë. Fistonët, molusqet, midhjet, karkalecat, oktapodi, toni, merluci dhe goca deti janë burime të pasura të përbërjes.

Mishrat gjithashtu përmbajnë pak taurinë, duke përfshirë viçin, pulën, gjelin e detit, sallamin, bolonjën, viçin, proshutën dhe derrin, sipas një raporti të botuar në revistën Atherosclerosis.

Një studim i vitit 2008 në Kardiologjinë Eksperimentale dhe Klinike zbuloi se taurina mund të përmirësojë funksionin e zemrës tek njerëzit me dështim kronik të zemrës dhe të ulë presionin e gjakut tek njerëzit me presion të lartë të gjakut.

Një numër raportesh sugjerojnë gjithashtu se taurina mund të përmirësojë performancën e ushtrimeve, të lehtësojë ngërçet e muskujve dhe të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm kardiovaskular.

Po efektet negative?

Nuk ka shumë informacion mbi dozat e sigurta ose prova që taurina mund të jetë e rrezikshme në sasi të larta, por një studim i vitit 2019 zbuloi se “niveli më i lartë i taurinës është 3 [gram] në ditë, i cili në fakt nuk tregoi efekte negative”.

Është gjithashtu e mundur që taurina mund të ndërhyjë me medikamente të caktuara, kështu që është e rëndësishme të flisni me një profesionist të kujdesit shëndetësor përpara se të merrni suplemente taurine nëse jeni duke marrë edhe barna me recetë.

Ajo që shqetëson më shumë ekspertët e shëndetit nuk është shtimi i taurinës në dietën tuaj përmes pijeve energjike, por përbërësve të tjerë në ato pije, duke përfshirë ëmbëlsuesit artificialë.

Këto pije priren të jenë të larta në kafeinë dhe sheqer të shtuar. Ata gjithashtu kanë përbërës të tjerë që mund të jenë të dëmshëm në sasi të mëdha. Pra kujdes…