Dieta e një personazhi elitar si Michael Phelps nga makaronat tek pijet energjike

Michael Phelps ka lënë gjurmë të pashlyeshme në botën e notit. Me 28 medalje në katër edicionet e Lojërave Olimpike dhe pas suksesit spektakolar në Kinë, dieta e Michael Phelps u bë subjekt i një interesi të jashtëzakonshëm. Ai mban rekordin për më shumë medalje të arta olimpike dhe medalje në gara individuale. Arritjet e tij përfshijnë tetë medalje ari të paprecedentë në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008, ku ai theu rekordin e Mark Spitz-it të vitit 1972 prej 51.22 sekondash. Duke kërkuar konsumimin e 10000 kalorive në ditë, regjimi i tij dietik ishte një reflektim i kërkesave intensive fizike të stërvitjes së tij. Nga rritja në një familje notarësh e deri te bashkimi me Klubin Ujor të Baltimores Veriore, dieta e tij ka qenë pjesë përbërëse e arritjeve të tij.

Duke filluar karrierën e tij si i pesti në garën e 200 metrave në Sydney në vitin 2000, Phelps ka vendosur rekorde të shumta botërore. Ai fitoi titullin e tij të parë ndërkombëtar në Japoni dhe vazhdoi të thyejë pesë rekorde individuale botërore në Spanjë. Me një udhëtim kaq të lavdishëm, të kuptuarit e dietës ditore të Michael Phelps ofron njohuri magjepsëse për krijimin e një kampioni.

Kush është Michael Phelps?

Michael Phelps, Olimpiani më i dekoruar i të gjitha kohërave, ka lindur më 30 qershor 1985, në Baltimore, Maryland. Ai mban rekorde për më shumë medalje ari olimpike (23), medalje ari individuale (13) dhe medalje individuale (16). Phelps theu disa rekorde botërore gjatë karrierës së tij. Ai është më i njohur për performancën e tij në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008, ku fitoi tetë medalje ari. Dieta e tij e jashtëzakonshme dhe regjimi rigoroz i stërvitjes kontribuan në suksesin e tij të pashembullt, duke e bërë atë një simbol të përsosmërisë në sport.

Pesha: 87 kilogramë

Mosha: 38

Vendi i lindjes: Baltimore, Maryland, SHBA

Gjatësia: 193 cm

Plani i dietës së Michael Phelps

Dieta e Michael Phelps u bë e famshme pas suksesit të tij në Pekin në vitin 2008, ku ai zbuloi se konsumonte një listë mahnitëse të artikujve ushqimorë në një ditë, gjë që nxiti seancat e tij intensive të stërvitjes.

Ja një vështrim në planin e ushqimit të Michael Phelps që kontribuoi në shfaqjet e tij të suksesshme.

Mëngjesi

Mëngjesi i Michael Phelps përbëhet nga një sërë artikujsh ushqimorë, si:

Sanduiçe me vezë të skuqura të mbushura me djathë, domate, marule, qepë të skuqura dhe majonezë

Pancakes me çokollatë

Një omëletë e mbushur me pesë vezë

Tre feta buke franceze të ëmbla

Një tas qullë  me miell misri

Kafe

Për drekë ai preferon:

Makarona

Sanduiçe me proshutë dhe djathë

Pije energjike

Oriz

Perime

Produkte me proteina si vezët, peshku etj

Për darkë, Phelps-it i pëlqen të ketë edhe ushqime me kalori të lartë.

Një makarona me salcë karbonara

Një picë e madhe

Vakte të balancuara me karbohidrate, perime dhe proteina

Pije energjike

Sushi

Dieta e Phelps-it gjithashtu i lejon atij ushqime shtesë gjatë stërvitjes nëse e ndjen nevojën.

Pra, në rast se po pyesni veten se çfarë ha Michael Phelps në një ditë, tani e dini. Dieta e Michael Phelps është një plan ushqimor i jashtëzakonshëm për të përmbushur nevojat unike ushqyese të një atleti elitar. Një kombinim i proteinave, karbohidrateve dhe yndyrave siguron energjinë e nevojshme për të mbajtur orarin e tij rigoroz të stërvitjes dhe konkurrencës. Marrja e kalorive sipas Michael Phelps është një pasqyrë magjepsëse e stilit të jetesës së një kampioni për t’ju kujtuar se arritjet e jashtëzakonshme kërkojnë masa të jashtëzakonshme.