Dhjetra avionë dhe anije ushtarake kineze rrethojnë Tajvanin

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se kishte zbuluar praninë e 35 avionëve kinezë dhe 27 anijeve ushtarake rreth ishullit. Sipas ministrisë nga 35 avionë, 28 kaluan vijën dhe hynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Taipeit.

Ndërkohë aeroplanmbajtësja kineze Shandong lundroi gjithashtu në Paqësorin lindor.

“Forcat e Armatosura të Tajvanit kanë monitoruar situatën dhe kanë ngarkuar avionët, anijet e marinës dhe sistemet e raketave me bazë tokësore për t’iu përgjigjur këtyre aktiviteteve”, thuhet në një deklaratë.

Grupi transportues Shandong dhe dy grupe të veprimit sipërfaqësor kaluan tranzit në Detin Filipine, në lindje të Tajvanit, për stërvitje të paplanifikuara, të paparalajmëruara dhe të paprecedentë. Operacionet në rritje kineze synojnë të desensibilizimin, për ta bërë më të vështirë kuptimin e një pushtimi të mundshëm.

Autoritetet kineze nuk kanë bërë asnjë njoftim për stërvitjet dhe nuk ka pasur paralajmërime lundrimi të lëshuara për zonën. Ushtria Çlirimtare Popullore për herë të fundit zhvilloi stërvitje të mëdha me Shandong në lindje të Tajvanit si reagim ndaj një takimi midis presidentit të Tajvanit Tsai Ing-ëen dhe kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Kevin McCarthy.

Analistët dyshojnë se aktiviteti i kësaj jave është në përgjigje të tranziteve të fundit në ngushticën e Tajvanit dhe stërvitjeve të përbashkëta që përfshijnë SHBA-në dhe aleatët, dhe një vazhdimësi të kërcënimeve ushtarake ndaj Tajvanit.