Dhjetë të vrarë në sulmet ajrore të Eritreas në Etiopi

Një ditë e dytë e sulmeve ajrore kundër kryeqytetit të rajonit verior Tigray të Etiopisë vranë 10 persona të mërkurën, thanë zyrtarët e spitalit, ndërsa forcat lokale akuzuan trupat nga Eritrea fqinje se iu bashkuan përsëri luftës kundër tyre.

Qeveria e Etiopisë, e cila ka luftuar kundër Frontit Çlirimtar Popullor Tigray (TPLF) që nga fundi i vitit 2020, nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment mbi sulmet ajrore, luftimet ose praninë e trupave eritreane. Sulmet e raportuara me dron të së mërkurës në Mekelle pasuan një ofertë të TPLF për armëpushim në fundjavë

Rreth 13 persona u plagosën.

Pesë nga viktimat vdiqën rrugës për në spital. Pesë të tjerë vdiqën në vendin e ngjarjes në një zonë të quajtur Dagim Amsal.

Spitali po përpiqej të shpëtonte të plagosurit për shkak të mungesës së furnizimit me barna dhe oksigjen në një rajon problematik.

Konflikti ka vrarë mijëra civilë, ka zhvendosur miliona, ka shkatërruar qindra shkolla dhe klinika dhe ka shkaktuar urinë në rajonin tashmë të varfër të Tigray.

Me ndezjen e luftimeve në disa pjesë të Tigray dhe rajonit fqinj Amhara, komandanti i përgjithshëm i TPLF, Tadesse Werede tha në një intervistë të transmetuar në televizionin Tigrayan të martën se ushtria e Eritresë kishte marrë qytetin Shiraro pranë kufirit.

Yemane Gebremeskel, ministri i informacionit i Eritresë, nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

Zëdhënësi ushtarak i Etiopisë Kol Getnet Adane dhe zëdhënësi i qeverisë Legesse Tulu gjithashtu nuk iu përgjigjën kërkesave për koment mbi ngjarjet e fundit në Tigray.

Trupat e Eritresë hynë më parë në luftë ditë pas shpërthimit të saj, megjithëse të dyja qeveritë e mohuan praninë e tyre për rreth pesë muaj. Banorët dhe grupet e të drejtave akuzuan trupat e Eritresë për abuzime, duke përfshirë përdhunimin në grup dhe skllavërimin seksual të civilëve, vrasjet masive të civilëve dhe torturat.

Eritrea i mohoi këto akuza.

Verifikimi i pretendimeve është i vështirë pasi gazetarët nuk lejohen të hyjnë në rajon dhe nuk ka pasur lidhje telefonike që kur trupat federale u tërhoqën më shumë se një vit më parë.

Sulmet e raportuara të së mërkurës erdhën pasi dy persona u plagosën të martën në goditjet në Universitetin Mekelle dhe një stacion televiziv lokal, tha një zyrtar i spitalit.

 

*TiboNews