Destinacionet e udhëtimit më të shtrenjta dhe më të lira për vitin 2023

Kush nuk i pëlqen pushimet?

Pavarësisht nëse është plazhi dhe shijimi i diellit ose eksplorimi i kulturave të reja dhe vendeve të trashëgimisë botërore, një udhëtim jashtë vendit është i mirë për shpirtin.

Por këto ditë shumica prej nesh nuk kanë shumë para shtesë për të financuar një pushim ekstravagant.

Pra, ku duhet të shkoni për një udhëtim të lirë dhe cilat destinacione do t’ju kushtojnë më pak?
Traveller’s Elixir analizoi 60 vende anembanë globit dhe përcaktoi destinacionet më të shtrenjta dhe më të lira duke analizuar çmimet mesatare të hoteleve dhe ushqimeve, kostot e transportit dhe çmimet e vendeve atraktive.

Në vendin e parë për destinacionin më të lirë për një qëndrim pesë netë është Delhi, Indi.

Është aq i lirë saqë qëndrimi juaj do të kushtojë vetëm 145 pauns me një dhomë mesatare hoteli me tre yje që ju kushton vetëm 15 paund për natë.

Nga ana tjetër, destinaconi numër një më i shtrenjtë është Monako, me një udhëtim pesëditor që ju kushton mesatarisht 1805 £.

Nëse jeni pas luksit, një hotel me pesë yje kushton mesatarisht 149 £ për natë në Delhi, por do t’ju kushtojë 972 £ për natë në Monako.
Phnom Penh, Kamboxhia, është destinacioni i dytë më i lirë për udhëtarët me udhëtimin tuaj pesë net që kushton mesatarisht 179 £, por kini parasysh se kjo përjashton fluturimet.

Ju mund të vizitoni Pallatin Mbretëror ndërsa jeni atje, është shtëpia e mbretit aktual të Kamboxhias.

Destinacionet më të lira të udhëtimit:

Delhi, Indi – 145 £ për një udhëtim pesëditor
Phnom Penh, Kamboxhia – 179 £ për një udhëtim pesëditor
Katmandu, Nepal – 183 £ për një udhëtim pesëditor
Tbilisi, Gjeorgji – 199 £ për një udhëtim pesëditor
Medellin, Kolumbi – 204 £ për një udhëtim pesëditor
Ho Chi Minh City, Vietnam – 207 £ për një udhëtim pesë ditor
Chiang Mai, Tajlandë – 229 £ për një udhëtim pesëditor
Kajro, Egjipt – 231 £ për një udhëtim pesëditor
Luang Prabang, Laos – 233 £ për një udhëtim pesëditor
Bangkok, Tajlandë – 233 £ për një udhëtim pesëditor

Katmandu, Nepal dhe Tbilsi, Gjeorgji të dyja kushtojnë prej 200 £ për një qëndrim pesë net, dhe Medellin, Kolumbia përmbyll pesë destinacionet më të lira me 204 £.

Luang Prabang, Laos dhe Bangkok, Tajlandë gjithashtu shfaqen në top 10 destinacionet më të lira, me të njëjtën kosto mesatare prej 233 £ për një qëndrim pesëditor.

Kur bëhet fjalë për më të shtrenjtin, pas Monakos në numrin dy është St Barts, i cili do t’ju kushtojë mesatarisht 1,743 £.

Destinacioni i Karaibeve është i njohur për plazhet me rërë të bardhë dhe pikë e nxehtë e festave.

Gstaad në Zvicër zë vendin e tretë në listën më të shtrenjtë. I vendosur në Alpet zvicerane, ai krenohet me shtëpi luksoze dhe objekte skijimi.

Përmbyllja e top pesëshes është një destinacion që nuk është befasi.
Bora Bora vjen në vendin e pestë më të shtrenjtë, me një kosto mesatare prej 1,533 £ për pesë ditë, por nëse doni të shkoni në një shtëpi njëkatëshe me pesë yje mbi ujë, duhet të paguani minimalisht 800 £ për natë.

San Francisko dhe Nju Jorku renditen gjithashtu si destinacione të shtrenjta, ndërsa Venecia, Itali, përfundon top 10-shen me një kosto mesatare prej 1237 £ për një udhëtim pesëditor.

Destinacionet më të shtrenjta të udhëtimit:

Monako – 1805 £ për një udhëtim pesë ditor
St Barts – 1,743 £ për një udhëtim pesëditor
Gstaad, Zvicër – 1650 £ për një udhëtim pesëditor
Reykjavik, Islandë – 1,534 £ për një udhëtim pesëditor
Bora Bora, £ 1,533 për një udhëtim pesë ditor
Honolulu, Haëaii – 1,530 £ për një udhëtim pesëditor
San Francisko, SHBA – 1506 £ për një udhëtim pesëditor
New York City, SHBA – 1,422 £ për një udhëtim pesëditor
Grand Cayman, Ishujt Kajman – 1,308 £ për një udhëtim pesëditor
Venecia, Itali – 1237 £ për një udhëtim pesëditor