DeLorean do të rikthejë “Back to the Future” si automjet elektrik

Kompania DeLorean Motor duket se po merr një tjetër mundësi nga e ardhmja për të rindërtuar automjete elektrike.

DeLorean, i njohur më së miri për paraqitjen e makinës së tij ikonike, por fatkeqe në filmin e vitit 1985 me Michael J. Fox., publikoi një video prej 15 sekondash këtë javë duke lënë të kuptohet planet e saj të ardhshme.

“E ardhmja nuk u premtua kurrë. Riimagjinoni sot”, tha kompania në Twitter.

Klipi i shkurtër paraqet siluetën e një makine me dyert e dallueshme të DeLorean me krahët e pulëbardhave. Në një postim shoqërues në Twitter, kompania përmendi premierën e DeLorean në 2022 dhe hashtag që sugjerojnë se rikthimi do të jetë si një automjet elektrik.

Faqja e internetit e DeLorean Motor Company ka pak detaje në lidhje me atë që publiku mund të presë. Por zyrtarët thanë se firma po planifikon të ngrejë selinë e saj globale në San Antonio të Teksasit.

Në formën e saj aktuale, kompania ofron shërbime dhe mbështetje për automjetet e mbetura DeLorean në rrugë. Ndërsa DeLorean ka ruajtur një tërheqje të re për shkak të rrënjëve në “Back To The Future”, vetëm 9,000 nga automjetet janë prodhuar. Kompania origjinale luftoi për vite përpara se të falimentonte në 1982.