Del fotoja e parë e Trump në komisariat dhe ja sa pagoi për të dalë

Ish presidenti amerikan Donald Trump u ndalua në Georgia me akuzën e komplotit për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 me një arrestim që shënoi goditjen e parë ndonjëherë ndaj një ish presidenti në SHBA.

Trump duhej të paguante një gjobë një 200 mijë dollarësh për të dalë nga burgu i Atlantës, ndërsa ai pret gjykimin.

Vetë Trump e përshkroi rastin e tij si “një travesti të drejtësisë”.

Ishte arrestimi i tij i katërt në pesë muaj në një çështje penale, por kjo ishte fotografia e tij e parë e disponuar nga policia në momentin e arrestimit.

Trump i bashkohet radhëve të figurave publike amerikane që janë fotografuar pasi janë ndaluar nga policia, duke përfshirë Elvis Presley, Frank Sinatra, Al Capone dhe Martin Luther King Jr.

Trump argumenton se rastet kundër tij janë të motivuara politikisht sepse ai po udhëheq garën republikane për të sfiduar Presidentin Joe Biden, në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Ish-presidenti i parë ose në detyrë i SHBA-së që u padit ndonjëherë, ai bëri udhëtimin vajtje-ardhje nga Nju Xhersi me avionin e tij privat të enjten pasdite.

Trump u dërgua në burgun e kontesë Fulton nga një autokolonë më e madhe se sa ka përdorur për paraqitjet e mëparshme në gjykatë këtë vit. Dhjetra mbështetës të tij u mblodhën jashtë.