Danimarka do t’i dhurojë Ukrainës të gjithë artilerinë e saj

Danimarka premton se do të transferojë të gjithë artilerinë e saj në Ukrainë dhe i ka bërë thirrje Evropës të bashkohet në mbështetje të Kievit.

Gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih të Gjermanisë, kryeministrja daneze Mette Frederiksen u bëri thirrje vendeve evropiane që të dhurojnë rezervat e tyre ekzistuese të armëve, municioneve dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore që, sipas saj, duhet t’i jepen Ukrainës.

Ajo kritikoi liderët evropianë, të cilët, sipas saj, përmendin problemet me prodhimin e armëve si një justifikim për të mos furnizuar me armë Ukrainën ndërsa në të njëjtën kohë u kërkoi atyre të rrisin prodhimin.

Njoftimi vjen pasi Ukraina vazhdon të luftojë me mungesa të mëdha të personelit dhe municioneve në vijat e frontit ndërsa përballet me avancimin rus në lindje të vendit.