“Dance for Ukraine” bën bashkë balerinë rusë e ukrainas

Larg luftimeve në Ukrainë, balerinët rusë dhe ukrainas ‘u përqafuan’ në Londër të shtunën në një ngjarje bamirësie që bashkoi disa nga interpretuesit kryesorë të kërcimit në botë për lehtësim humanitar në vendin e shkatërruar nga lufta në Evropën Lindore.

Rreth 20 kërcimtarë, me trupa vezullues dhe lëvizje të hijshme, morën një duartrokitje të zhurmshme nga auditori i mbushur plot në teatrin Coliseum të Londrës për natë “Dance for Ukraine”.

Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, një sulm që Moska e quan një “operacion special” për të çmilitarizuar fqinjin e saj.

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut ka thënë se të paktën 847 civilë janë vrarë dhe 1 399 janë plagosur në Ukrainë që nga e premtja. Më shumë se 3.3 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina përmes kufirit të saj perëndimor, me rreth 2 milionë të tjerë të zhvendosur brenda vendit.

Disa anëtarë të audiencës u mbuluan me flamurin ukrainas për ngjarjen, me kërcimtarë nga shumë vende, duke përfshirë Brazilin, Italinë dhe Britaninë, duke ofruar magjepsje në skenën që ishte ndezur në nuancat e verdhë dhe blu.

Katja Khaniukova nga Ukraina dhe Natalia Osipova nga Rusia ishin mes atyre që morën pjesë. Kishte gjithashtu kërcimtarë nga Shtetet e Bashkuara, Franca, Japonia dhe Argjentina në këtë ngjarje, për të cilën organizatorët thanë se mblodhën të paktën £140 000 ($184 520) për apelin e Komitetit të Emergjencave dhe Fatkeqësive Ukrainë.