Ç’pritet të ndodhë pasi uragani Fiona të përshkojë Kanadanë?

Uragani Fiona, i referuar tani si një ciklon posttropikal, ka mbërritur në Nova Scotia, duke vrapuar nëpër bregun detar të Atlantikut të Kanadasë herët të shtunën në atë që mund të jetë një ngjarje moti e pabesueshme për vendin.

Një presion barometrik jozyrtar prej 931.6 mb u regjistrua në ishullin Hart, i cili do ta bënte Fiona stuhinë me presion më të ulët të rënies në tokë në rekord në Kanada, sipas Qendrës Kanadeze të Uraganeve. Vëzhgimet e erës në ishullin Beaver në lindje të Nova Scotia u regjistruan me shpejtësi 152 km/h.

Pjesë të Nova Scotia dhe Prince Edward Island filluan të ndiejnë mbërritjen e stuhisë në mëngjesin e së shtunës, ndërsa erërat dhe shirat që shtriheshin larg qendrës së stuhisë rrëzuan shërbimet komunale. Më shumë se 376,000 banorë në të gjithë Nova Scotia kanë humbur energjinë deri më tani, sipas qendrës së ndërprerjeve të energjisë në rajon.

Shumë njerëz në Porto Riko dhe Republikën Domenikane ende nuk kanë energji apo ujë të rrjedhshëm

Banorët në New Brunswick, Quebec jugor dhe Newfoundland dhe Labrador përballen gjithashtu me mot të ashpër ndërsa Fiona shkon në veri me më shumë se 65 km/h pas ardhjes së saj midis Canso dhe Guysborough në Nova Scotia lindore. Fiona pritet të kalojë përmes ishullit Kepi Breton të shtunën në mëngjes dhe të arrijë në detin juglindor Labrador deri në mbrëmje.

“Stuhia po prodhon erëra të forta dhe reshje shumë të dendura”, tha Qendra Kanadeze e Uraganeve. “Shpërthime të përhapura prej 80-110 km/h janë raportuar deri më tani mbi Nova Scotia, Prince Edward Island dhe Iles-de-la-Madeleine, me një kulm të egër deri në 144 km/h mbi ishullin Beaver, Nova Scotia.

Fiona u dobësua pak të premten në një stuhi të kategorisë 2, por ende pritet të sjellë stuhi të dëmshme, shira të dendur dhe erëra të forta. Fiona kishte qenë një stuhi e kategorisë 4 herët të mërkurën mbi Atlantik pasi kaloi Turks dhe Caicos dhe mbeti e tillë deri të premten pasdite.

 

*TiboNews