Çfarë presim të ndodhë sonte në Grammy?

Disa interpretues të çmimeve Grammy si Billie Eilish, Olivia Rodrigo dhe Jon Batiste kanë një shans të gdhendin emrat e tyre në librat e historisë së shfaqjes të dielën.

Nëpërmjet këngës së saj “Happier Than Ever”, Eilish mund të bëhet artistja e parë që fiton rekordin e vitit tri herë radhazi, dhe e vetmja artiste së bashku me Paul Simon që e ka marrë çmimin tre herë. Ajo është në gjendje t’i bashkohet Adelës si e vetmja artiste që ka fituar ndonjëherë tre kategori kryesore, rekordi, kënga dhe albumi i vitit dy herë. Ajo më parë fitoi për “Bad Guy” dhe “Everything I Wanted”.

Trevor Noah rikthehet për herë të dytë si mikpritës i Grammy. Ceremonia u zhvendos nga Los Angeles në Las Vegas për shkak të rritjes së rasteve të COVID-19 dhe variantit omicron në janar, me organizatorët që përmendën “shumë rreziqe” për të pritur shfaqjen e mbushur me performancë në atë kohë.

Nëse Eilish fiton në të shtatë kategoritë e saj të nominuara, ajo do të jetë gruaja me më shumë Grammy të fituara në një vit të vetëm (Doja Cat dhe Rodrigo mund të bëjnë të njëjtën gjë). Por kjo mund të jetë një arritje e vështirë me Eilish që përballet me një konkurrencë të ashpër për çmimin kryesor të shfaqjes, albumin e vitit, i cili u zgjerua në 10 të nominuar.

Eilish është në garë për filmin muzikor më të mirë me dokumentarin e saj koncert “Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles”. Por në të njëjtën kategori përfshin Ahmir “Questlove”, Thompson “Summer of Soul”, i cili së fundmi fitoi një Oscar për dokumentarin më të mirë.

Edhe nëse Eilish del me gjashtë fitore, ajo do të barazohet me Beyonce-n dhe Adelën.

Rodrigo ka një mundësi për t’u bashkuar me Eilish dhe Christopher Cross si artistët e vetëm që fitojnë të katër kategoritë kryesore (artisti i ri më i mirë, albumi, disku dhe kënga e vitit). Këngëtarja 19-vjeçare e “Drivers License” mund të ndjekë rekordin e mrekullueshëm të Eilish duke u bërë fituesja e albumit të dytë më të ri të vitit me “Sour”.

I vetmi person që mund të fitojë më shumë Grammy në një natë është Jon Batiste, i cili hyn në çmime me 11 nominime kryesore. Nëse Batiste fiton në tetë kategori, ai do të barazojë Michael Jackson dhe grupin Santana për rekord.

H.E.R., i cili fitoi këngën e vitit vitin e kaluar për “I Can’t Breathe”, mund të rikthehet prapa. Ajo është nominuar këtë vit për këngën “Fight for You”, tekstet prekëse të së cilës nga kolona zanore “Judas and the Black Messiah” janë shkruar nga H.E.R., producenti D’Mile dhe këngëtarja Tiara Thomas. Ajo fitoi një çmim Oscar për këngën më të mirë origjinale vitin e kaluar.

Çmimet do të jenë pa disa emra të mëdhenj: Drake dhe The Weeknd të dy vendosën të mos marrin pjesë fare në Grammy. Ye, i cili ndryshoi emrin e tij nga Kanye West, tha se i ishte thënë se akti i tij u tërhoq nga shfaqja.

Mund të jetë një moment i hidhur për Foo Fighters pas vdekjes së fundit të bateristit të tyre Taylor Hawkins. Grupi i rock-ut mund të zgjasë rekordin e tij për shumicën e fitimeve të albumeve më të mira rock me pesë për “Medicine at Midnight”.

Cardi B dhe Megan Thee Stallion do të luftojnë për të parë se cila do të bëhet gruaja e parë që fiton performancën më të mirë rap si artiste solo. Stallion, e cila fitoi çmimin me Beyoncé vitin e kaluar, është nominuar për këngën “Thot S(asterisk)(asterisk)(asterisk)”, ndërsa Cardi B është në garë për hitin e saj crossover “Up”.

Mickey Guyton ishte gruaja e parë zezake që u nominua në performancën solo më të mirë të vendit vitin e kaluar dhe tani ajo është kthyer përsëri në kategori. Nëse ajo fiton, ajo do të jetë gruaja e parë me ngjyrë që merr atë çmim.

Në rep, Jay-Z mund të zgjasë rekordin e tij si reperi më i vlerësuar i të gjitha kohërave me 23 fitore. Ai është kandidat për tre nominime, dy në kategorinë e këngës më të mirë rap për këngën e tij në “Bath Salts” të DMX dhe “Jail” të Kanye West. Ai është gjithashtu i gatshëm për albumin e vitit për paraqitjen e tij të ftuar në “Donda” të West.

Nga ana e prodhimit, Serban Ghenea mund ta barazojë Al Schmitt si inxhinier-mikser me më shumë Grammy të fituara me 20. Ai ka fituar gjithsej 18 trofe në karrierën e tij dhe hyn në çmime me pesë nominime për punën e tij në “Planet Her” të Doja Cat. dhe “Montero” i Lil Nas X. Ghenea gjithashtu mund të zgjasë rekordin e tij si inxhinier-mikser me më shumë fitime të albumit të vitit në pesë.

80 çmime do të shpërndahen live në transmetim të drejtpërdrejtë.