AlbanianEnglish

Çfarë po ndodh aktualisht në Ukrainë?

Të paktën 70 ushtarë u vranë në një sulm të artilerisë ruse, kanë konfirmuar zyrtarët ukrainas. Punonjësit e emergjencave po  punojnë për të gjetur të mbijetuar. Qendra rajonale e Khersonit tashmë është e rrethuar nga trupat ruse, me ushtarë dhe pajisje ushtarake nga të gjitha anët.

Ushtria ruse po vijon vazhdimisht avancimin e saj në Kiev, me imazhet satelitore që tregojnë një kolonë të blinduar që është rreth 40 milje e gjatë.

Dhjetra civilë u vranë më herët në sulmet me raketa ruse në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv. Qendra e Kharkiv u godit nga një sulm i shpejtë rus. Agresioni i mëngjesit dukej se synonte zyrat qeveritare në Sheshin Liria në qendër të qytetit, ku si paspojë raportohet për 6 të plagosur.

Qyteti verilindor ka patur luftime të ashpra dhe bombardime ajrore në ditët e fundit. Është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës dhe shtëpia e 1.6 milionë banorëve.

Qeveria e Ukrainës ka thënë se po planifikon të shesë bono që nga e marta për të paguar forcat e saj të armatosura, ndërsa ato mbrojnë vendin nga pushtimi rus.

Takimi në Bjellorusi mes delegacioneve të Rusisë e Ukrainës të hënën duket se nuk ka dhënë rezultat të hënën, ndonëse është njoftuar se do të ketë një raud të dytë bisedimesh ditët në vijim.

You don't have permission to register