Çfarë ndodhi me anijen para se të përplasej me urën e Baltimores

Gjashtë punëtorë ndërtimi supozohen të kenë ndërruar jetë pasi një anije me kontejnerë goditi urën Francis Scott Key në Baltimore.

Përpjekjet e shpëtimit janë ndërprerë aktualisht dhe hetuesit shpresojnë të hipin në anije për të tërhequr regjistruesin e tij të të dhënave, për të zbuluar shkakun e përplasjes me urën.

Ura u këput dhe u zhyt në lumin Patapsco të martën, rreth orës 01:30, pasi anija e kontejnerëve Dali u përplas me të.

SIpas mediave ndërkombëtare anija kishte humbur energjinë para përplasjes dhe kishte lëshuar një telefonatë që sinjalizon fatkeqësi pak më parë – por po lundronte shumë shpejt për të ndryshuar kursin.

Ura e Francis Scott Key në Baltimore u shemb në lumin Patapsco në orët e para të mëngjesit të së martës. Shkalla e plotë e dëmtimit ishte e dukshme pas agimit, gjë që tregoi disa pjesë të mbetura të urës mbi ujë.

Autoritetet amerikane thonë se temperatura e ujit ishte rreth 9°C në kohën e shembjes së urës. Asnjë nga ekuipazhi prej 22 personash, tërësisht indianë, nuk u lënduan.

Gjigandi i transportit Maersk konfirmoi se anija ishte marrë me qira nga ata dhe po transportonte ngarkesën e klientit të saj. Ai operohej nga kompania e anijeve charter Synergy Group.

Guvernatori Moore shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Maryland.

Presidenti i SHBA Joe Biden dha një konferencë shtypi më vonë gjatë ditës duke e quajtur shembjen “një aksident të tmerrshëm” dhe duke u zotuar për të rindërtuar urën.  Presidenti Biden ka thënë se qeveria amerikane do të mbulojë të gjithë koston e rindërtimit të urës.