Çfarë duhet të dini për koronavirusin tani

Çfarë duhet të dini për koronavirusin tani:

Situata COVID në Shqipëri

81 qytetarë janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa nuk është shënuar asnjë vdekje.

Rastet e reja dolën nga 1 224 testime që janë kryer, nga ku janë konfirmuar edhe 102 të shëruar. Që prej fillimit të testimeve për COVID në vend, janë regjistruar 268 764 raste shërimi nga COVID.

Në Shqipëri janë aktualisht 634 qytetarë aktivë me COVID-19.

37 persona janë të shtruar në spitale, 8 prej të cilëve janë në gjendje më të rënduar shëndetësore.

Zyrtari i OBSH-së: Pandemia e COVID nuk ka përfunduar ende

Një zëdhënës i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të premten se fundi i pandemisë COVID-19 ishte shumë larg, duke përmendur një rritje të rasteve në të dhënat e saj të fundit javore.

Agjencia shëndetësore e OKB-së ka thënë më parë se faza akute e pandemisë mund të përfundojë këtë vit, por kjo do të varet nga sa shpejt do të përmbushen objektivat për të vaksinuar 70% të popullsisë në secilin vend, ndër faktorët e tjerë.

Moderna kërkon autorizimin e FDA për përforcuesin e dytë të COVID për të gjithë të rriturit

Moderna të enjten kërkoi autorizim për përdorim urgjent nga rregullatorët shëndetësorë në SHBA për një injeksion të dytë përforcues të COVID-19, pasi një rritje e rasteve në disa pjesë të botës nxit frikën për një valë tjetër të pandemisë.

Kompania amerikane e bioteknologjisë tha se kërkesa e saj mbulonte të gjithë të rriturit mbi moshën 18 vjeç, në mënyrë që të mund të përcaktohet përdorimi i duhur i një doze shtesë përforcuese të vaksinës së saj, duke përfshirë ata në rrezik më të lartë të COVID-19 për shkak të moshës ose sëmundjeve shoqëruese.

Shanghai vazhdon me teste masive për COVID

Qendra tregtare kineze e Shangait po vazhdon me një iniciativë testimi masiv ndërsa përpiqet të frenojë një rritje të re të infeksioneve COVID-19.

Të moshuarit në Kinë duhet të vaksinohen kundër COVID-19, thanë të premten zyrtarë të lartë shëndetësorë kinezë, duke shtuar se vdekjet mes të moshuarve në valën e fundit që goditi Hong Kongun shërbejnë si një mësim për kontinentin.

Hong Kongu raportoi rreth 20 000 raste të reja të koronavirusit të premten pasi ekspertët e shëndetit kërkuan një rrugëdalje të qartë nga një politikë “zero COVID” që e ka lënë qytetin të izoluar.

Tajlanda heq kërkesën e testit para nisjes për vizitorët

Tajlanda tha të premten se do të heqë një test të detyrueshëm të koronavirusit para nisjes për vizitorët duke filluar nga muaji i ardhshëm, por do të kërkojë ende regjistrime hyrjeje paraprakisht dhe një test në mbërritje.

E njohur për jetën e saj të natës dhe destinacionet e plazhit, Tajlanda ka kërkuar të ringjallë sektorin e saj të turizmit të goditur nga pandemia, duke qenë ndër të parët në rajon që lehtësoi kufizimet e udhëtimit.

Gjermania do të heqë shumicën e kufizimeve për COVID

Gjermania do të heqë shumicën e kufizimeve anticovid, pavarësisht se infeksionet arritën një rekord në vend të enjten.

Kancelari Olaf Scholz tha, pas bisedimeve me drejtuesit e 16 shteteve të Gjermanisë, se një rekord prej gati 300 000 infeksionesh në një ditë nuk ishte lajm i mirë, por lehtësimi i kufizimeve ishte i justifikuar duke qenë se njësitë e kujdesit intensiv nuk ishin të mbingarkuar.

Italia do të tërheqë frenimin e COVID në javët e ardhshme

Qeveria italiane njoftoi të enjten për të hequr gradualisht kufizimet e saj të koronavirusit më shumë se dy vjet pasi sëmundja përfshiu për herë të parë vendin, edhe pse rastet janë përsëri në rritje.

Kabineti tha se certifikatat shëndetësore për COVID-19, që vërtetojnë vaksinimin ose shërimin e fundit nga koronavirusi, nuk do të nevojiten më për të pasur akses në një gamë të gjerë shërbimesh, duke përfshirë restorantet, palestrat dhe transportin publik, nga 1 maji.