Britania dhe Franca marrëveshje kundër emigracionit me gomone

Të hënën Britania dhe Franca nënshkruan një marrëveshje me vlerë 72.2 milionë euro që do të ndalojë emigrantët e paligjshëm të kalojnë nëpër Kanalin Anglez.

Marrëveshja vjen pasi numri i emigrantëve që bëjnë kalimin e rrezikshëm me varka arriti një rekord të ri të dielën, më shumë se 40,000,sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes.

Më shumë se gjysma thuhet se vijnë nga Shqipëria, Afganistani dhe Irani.

*Tibo News