Borrell reagon pas tensioneve: Aktet e dhunshme të papranueshme, Kosova të ndalë përshkallëzimin e situatës

Kreu i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell ka reaguar për situatën në veri të Kosovës, teksa i kërkon Kosovës që të ndalë përshkallëzimin e situatës

Borrell thekson se BE pret që palët të veprojnë me përgjegjësi dhe të gjejnë menjëherë një zgjidhje politike përmes dialogut.

Aktet e dhunshme, të kryera ndaj trupave të KFOR-it, mediave, civilëve dhe policisë janë absolutisht të papranueshme.

BE-ja u kërkon autoriteteve të Kosovës dhe protestuesve që menjëherë dhe pa kushte të ndalin përshkallëzimin situatën.  Ne presim që palët të veprojnë me përgjegjësi dhe të gjejnë menjëherë një zgjidhje politike përmes dialogut”, shkroi Borrell në Twitter.