Blogerë apo spiunë rusë? Çfarë ndodhi në fabrikën ushtarake në Gramsh?

Dy rusë dhe një ukrainas u arrestuan për spiunazh të dyshuar në një fabrikë ushtarake në jug të Shqipërisë. Euronews ka publikuar artikullin referuar ministrisë Shqiptare të Mbrojtjes të shtunën vonë.

“Çfarë krenarie për gardistët ushtarakë që neutralizuan tre persona të dyshuar për spiunazh”, shkruan kryeministri Edi Rama në Twitter duke shtuar: “Tani të presim zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje”.

Rusi i identifikuar si M.Z., 24 vjeç, u ndalua pasi hyri në mjediset e uzinës në Gramsh, 80 kilometra në jug të kryeqytetit, Tiranë, dhe bëri foto, tha ministria në një deklaratë.

Dy roje ushtarake u plagosën nga ajo që supozohet të jetë një lloj sprej paralizues i përdorur nga rusët ndërsa i rezistonin arrestimit.

Një tjetër grua ruse, S.T., 33 vjeç dhe një ukrainas, F.A., 25 vjeç, u arrestuan jashtë kompleksit dhe automjeti i tyre u bllokua.

Automjeti është identifikuar si Chevrolet portokalli me targa ukrainase.

“Tre persona u shoqëruan nga policia e cila në bashkëpunim me institucionet e tjera po hetojnë rastin”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se policia ushtarake, policia e inteligjencës së ushtrisë dhe policia civile dhe antiterror po koordinohen për rastin. Dy rojet e ushtrisë të plagosur nga spërkatësit u dërguan në një spital ushtarak për kujdes mjekësor.

Tre të dyshuarit pretendojnë se janë “blogerë që fotografojnë ndërtesat e epokës komuniste”.

Fabrika ushtarake e Gramshit u hap në vitin 1962 për të prodhuar kopje të licencuara të pushkëve kallashnikov AK-47.

Pas rënies së komunizmit në vitin 1990, ajo ndaloi prodhimin dhe në vend të kësaj filloi të çmontojë kallashnikovët e vjetër dhe armët e tjera të vogla. Riparon edhe armë të tjera të ushtrisë.

Shqipëria, anëtare e NATO-s që nga viti 2009 i është bashkuar sanksioneve të Bashkimit Evropian dhe të SHBA-ve kundër Moskës.

*Tibo News