Blinken vizitë ne Kiev, Ukraina pretendon përparim në fushbetejë

Ukraina pretendoi të enjten një përparim ushtarak në kundërsulmimin e saj kundër pushtuesve rusë, ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në një vizitë të papritur në Kiev, zbuloi një ndihmë ushtarake prej 2.8 miliardë dollarësh.

Ukraina tha se forcat e saj arritën në veri, në jug dhe në lindje, duke rrëmbyer tokën e pushtuar nga Rusia, e cila kishte shpresuar për një fitore të shpejtë kur sulmoi gati shtatë muaj më parë.

“Heronjtë tanë kanë çliruar tashmë dhjetëra vendbanime. Dhe sot kjo lëvizje vazhdoi,” tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në një fjalim drejtuar kombit.

“Në total, më shumë se një mijë kilometra katrorë janë çliruar që nga 1 shtatori,” tha ai menjëherë pasi njoftoi rimarrjen e Balakliya në rajonin lindor Kharkiv, një qytet që ra në duart e forcave ruse në fillim të marsit.

Në zonën rreth Kharkiv forcat depërtuan 50 kilometra përtej linjave ruse dhe “çliruan” më shumë se 20 qytete dhe fshatra, tha zyrtari i lartë ushtarak Oleksiy Gromov.

Duke shpresuar të ndërtonte momentin, Blinken udhëtoi fshehurazi në Kiev për udhëtimin e tij të dytë gjatë luftës, duke kaluar nëpër korridoret e errëta me thasë rëre në kompleksin presidencial të mbyllur për të takuar Presidentin Volodymyr Zelensky.

“Është shumë herët, por ne po shohim përparim të qartë dhe real në terren,” tha Blinken pasi kaloi më shumë se dy orë me Zelensky.

Blinken u zotua se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë ndihmën “derisa agresioni të pushojë dhe Ukraina të jetë plotësisht sovrane” dhe se presioni ndaj Rusisë do të vazhdojë të bëhet “gjithnjë e më i rëndë”.

“Ju keni fjalën tonë dhe historikun tonë,” i tha ai Zelenskyt.

Zelensky, i veshur me bluzën e tij tashmë të firmosur me ngjyrë të gjelbër ushtarake, i dha një çmim shtetëror Blinken ndërsa shprehu mirënjohjen për “mbështetjen e madhe” të Shteteve të Bashkuara.

Ndihma “është një garanci që ne mund t’i kthejmë territoret tona,” tha Zelensky.

Paketa e fundit përfshin 675 milionë dollarë që do të dërgohen së shpejti në armë, municione dhe furnizime dhe 1 miliardë dollarë të tjerë në kredi dhe grante afatgjata për Ukrainën për të blerë më shumë pajisje amerikane.

Departamenti i Shtetit miratoi gjithashtu 1.2 miliardë dollarë për 18 vende të tjera që shihen si përballë kërcënimeve nga Rusia, duke përfshirë shtetet baltike, Moldavinë dhe Gjeorgjinë, të cilat të dyja kanë rajone të shkëputura të mbështetura nga Moska.

Një ditë pasi Kombet e Bashkuara thanë se kishte “raporte të besueshme” se Rusia detyronte fëmijët ukrainas të hynin në territorin e saj, Blinken filloi udhëtimin e tij duke vizituar të vegjlit e plagosur në luftë në një spital.

Blinken më vonë vizitoi Irpin në periferi të kryeqytetit ku nënkryetari i bashkisë përshkroi sulme pa dallim gjatë okupimit 25-ditor të Rusisë në fillim të luftës dhe tha se kishte 30,000 raste të hapura në lidhje me krimet e luftës.

 

*TiboNews