Bien me 41% fitimet e Gazprom, shkak sanksionet perëndimore

Kompania ruse e gazit natyror Gazprom, një shtyllë e ekonomisë së saj, ka njoftuar rënie të fitimeve. Eksportuesi i gazit raportoi se fitimet e tij për vitin 2022 ranë 41% në 1.226 trilion rubla (15.4 miliardë dollarë).

Ky ndryshim drastik vjen pasi vendet perëndimore vendosën sanksione të gjera pas pushtimit të Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Britania e Madhe ka ndaluar importet e gazit rus, edhe pse BE-ja nuk e ka ndaluar.

Para luftës, vendet e BE-së mbështeteshin në importet ruse për rreth 40 % të furnizimit të tyre me gaz. Vladimir Putin ndërpreu tubacionin kryesor të gazit, Nord Stream, në Europë në shtator për një kohë të pacaktuar.

Vendet perëndimore akuzuan liderin rus për përpjekje për të armatosur furnizimet me energji në përgjigje të sanksioneve perëndimore. Kompania është përpjekur të forcojë biznesin e saj të eksportit me furnizime të shtuara në Kinë dhe tregje të tjera.