Bie tërmeti më vdekjeprurës në Afganistan, mbi 900 të vdekur

Një tërmet i fuqishëm ka vrarë të paktën 920 njerëz dhe ka lënë qindra të tjerë të plagosur në Afganistan.

Fotot tregojnë rrëshqitjet e dheut dhe shtëpitë e rrënuara të ndërtuara nga balta në provincën lindore të Paktikas, ku ekipet e shpëtimit po përpiqen të trajtojnë të plagosurit.

Në zonat e largëta, helikopterët kanë transportuar viktimat në spitale.

Udhëheqësi i talebanëve Hibatullah Akhundzada tha se qindra shtëpi u shkatërruan dhe numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet.

Zëvendësministri i tij për menaxhimin e fatkeqësive, Sharafuddin Muslim tha në një konferencë për shtyp se të paktën 920 njerëz ishin vrarë dhe 600 të tjerë u plagosën, duke e bërë atë tërmetin më vdekjeprurës në Afganistan në dy dekada.

Ai goditi rreth 44 km (27 milje) nga qyteti juglindor i Khost, pak pas orës 01:30 me kohën lokale kur shumë njerëz ishin në shtëpi, duke fjetur në shtretërit e tyre. Tërmeti u regjistrua me 6.1 ballë të shkallës Rihter.

Tërmetet priren të shkaktojnë dëme të konsiderueshme në Afganistan, ku banesat në shumë zona rurale janë të paqëndrueshme ose të ndërtuara keq.

Komunikimi pas tërmetit është i vështirë për shkak të dëmtimit të kullave të telefonisë celulare dhe numri i të vdekurve mund të rritet edhe më tej.

*Tibo News