Biden viziton memorialin e viktimave të Teksasit

Presidenti Joe Biden dhe zonja e parë Jill Biden bënë nderime në një memorial për 19 nxënësit dhe dy mësuesit e vrarë gjatë një sulmi masiv në një shkollë fillore në Teksas.

Vizita në Uvalde ishte udhëtimi i dytë i Biden për të ngushëlluar një komunitet në zi pas një humbjeje marramendëse nga të shtënat. Ai udhëtoi në Buffalo, Nju Jork, më 17 maj për t’u takuar me familjet e viktimave dhe për të dënuar supremacinë e bardhë pasi një sulmues që përkrahte “teorinë e zëvendësimit” racist vrau 10 zezakë në një supermarket.

Jashtë shkollës fillore Robb, Biden u ndal në një memorial prej 21 kryqesh të bardhë, një për secilin prej të vrarëve dhe zonja e parë shtoi një buqetë me lule të bardha në një grumbull përpara tabelës së shkollës. Ata panë altarë individualë të ngritur në kujtim të secilit student dhe zonja e parë preku fotot e fëmijëve ndërsa çifti lëvizte përgjatë rreshtit.

Të shtënat në Teksas dhe Nju Jork dhe pasojat e tyre vendosën një qendër të re mbi ndarjet e rrënjosura të vendit dhe paaftësinë e tij për të krijuar konsensus mbi veprimet për të reduktuar dhunën me armë.

“E keqja erdhi në atë klasë të shkollës fillore në Teksas, në atë dyqan ushqimor në Nju Jork, në shumë vende ku kanë vdekur të pafajshëm,” tha Biden të shtunën në një fjalim fillestar në Universitetin e Delaware. “Duhet të qëndrojmë më të fortë. Ne duhet të qëndrojmë më të fortë. Ne nuk mund ta nxjerrim jashtë ligjit tragjedinë, e di, por ne mund ta bëjmë Amerikën më të sigurt.”

Pasi vizitoi memorialin, Biden mbërriti për meshën në Kishën Katolike të Zemrës së Shenjtë, ku një mësues aty pranë mbajti një tabelë që thoshte: “Z. President, faleminderit që erdhët. Jam nje mesues.” Më vonë, presidenti planifikoi të takohej privatisht me anëtarët e familjes në një qendër komunitare dhe më pas me reaguesit e parë në aeroport përpara se të kthehej në Uashington, tha Shtëpia e Bardhë. Ai nuk pritej të jepte komente zyrtare.

Mckinzie Hinojosa, kushërira e së cilës Eliahana Torres u vra të martën, tha se ajo respektonte vendimin e Biden për të mbajtur zi me njerëzit e Uvalde.

“Është më shumë se zi,” tha ajo. “Ne duam ndryshim. Ne duam veprim. Vazhdon të jetë diçka që ndodh pa pushim. Ndodh një të shtëna masive. Është në lajme. Njerëzit qajnë. Pastaj është zhdukur. Askujt nuk i intereson. Dhe pastaj ndodh përsëri. Dhe perseri.”

“Nëse ka ndonjë gjë nëse mund t’i them Joe Biden, siç është, thjesht të respektojë komunitetin tonë ndërsa ai është këtu, dhe jam e sigurt se do ta bëjë,” shtoi ajo. “Por ne kemi nevojë për ndryshim. Duhet të bëjmë diçka për të.”

Vizita e Bidens vjen në mes të një shqyrtimi në rritje të reagimit të policisë ndaj të shtënave. Zyrtarët zbuluan të premten se studentët dhe mësuesit iu lutën vazhdimisht operatorëve 911 për ndihmë, edhe pse një komandant policie u tha më shumë se një duzinë oficerëve të prisnin në një korridor. Zyrtarët thanë se komandanti besonte se i dyshuari ishte bllokuar brenda një klase ngjitur dhe se nuk kishte më një sulm aktiv.