Biden: Suedia do ta bëjë NATO-n më të fortë

Presidenti i SHBA-së Joe Biden e ka siguruar Suedinë për mbështetjen e tij të plotë në anëtarësimin në NATO.

“Suedia do ta bëjë aleancën tonë më të fortë,” tha Biden gjatë vizitës së kryeministrit suedez Ulf Kristersson në Shtëpinë e Bardhë.

Biden theksoi se Shtetet e Bashkuara po “pritnin me padurim anëtarësimin e Suedisë” pas ngërçit politik muajt e fundit, i cili ka parë që pranimi i Suedisë të bllokohet nga Turqia dhe Hungaria.

Anëtarët e rinj duhet të miratohen unanimisht nga të gjithë anëtarët ekzistues të NATO-s. Udhëheqësi i SHBA-së vlerësoi Suedinë për të qenë një aleate e fortë dhe e qëndrueshme dhe për ndarjen e vlerave të NATO-s.

Kristersson u përgjigj duke thënë se Suedia dëshiron të bashkohet me NATO-n për të “kërkuar mbrojtje të përbashkët”, por se vendi gjithashtu ndjen se mund të sigurojë asetet e veta për sigurinë e NATO-s në tërësi.

Oferta e Suedisë në NATO, e nxitur nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë , pavarësisht neutralitetit suedez të mbajtur prej kohësh, u bë së bashku me Finlandën, e cila tani është pranuar në aleancë.

Protestat anti-islame në Suedi kanë shkaktuar tensione të konsiderueshme midis Stokholmit dhe Ankarasë muajt e fundit. Është e pasigurt nëse mosmarrëveshja mund të zgjidhet në samitin e NATO-s në Vilnius, Lituani të martën dhe të mërkurën e ardhshme.

Në Uashington, Biden dhe Kristersson planifikuan gjithashtu të diskutojnë mbështetjen për Ukrainën, marrëdhëniet me Kinën, si dhe ndryshimet klimatike dhe teknologjitë e reja.