Biden pret Samitin e Unitetit në SHBA

Në një samit të Shtëpisë së Bardhë të enjten që synonte të luftonte ndarjen dhe dhunën e nxitur nga urrejtja në të gjithë Shtetet e Bashkuara, presidenti Joe Biden u kritikua kundër supremacistëve të bardhë dhe i kërkoi kombit të kapërcejë ndarjen e tij politike “toksike”.

Samiti i United We Stand mblodhi së bashku liderë lokalë, organizata të të drejtave civile, ekspertë dhe grupe të komunitetit. Veprimtaria nderon komunitetet që kanë përjetuar dhunë të bazuar në urrejtje, tha Shtëpia e Bardhë.

Një dhunë e tillë përfshin një varg të shtënash masive që synojnë vende të lidhura me grupe specifike: një tempull sikh në Wisconsin në 2012, një klub nate homoseksualësh në Florida në 2016 dhe Spas aziatike në Gjeorgji në 2021. Vërehet gjithashtu: një të shtëna që synon meksikanët në një supermarket në Teksas në 2019 dhe një që veçonte zezakët në një supermarket në Nju Jork në maj.

Duke nisur samitin, nënpresidentja Kamala Harris tha se vendi po përballet me një “epidemi” të dhunës së nxitur nga urrejtja. “Ne kemi parë fqinjët tanë, miqtë tanë, të dashurit tanë të sulmuar thjesht për shkak të asaj se kush janë ose ku luten,” tha ajo.

Në fjalët e tij, Biden tregoi tubimin e supremacizmit të bardhë të vitit 2017 në Charlottesville, Virxhinia, për të cilin ai tha se ishte arsyeja pse ai kandidoi për postin.

“Supremacistët e bardhë nuk do të thonë fjalën e fundit dhe kjo helm dhe dhunë nuk mund të jetë historia e kohës sonë,” tha ai, duke i kërkuar kombit të zgjedhë “shpresën, unitetin dhe optimizmin” në vend të “frikës, ndarjes dhe urrejtjes”.

 

Ndarja toksike

Një sondazh i fundit i Economist dhe YouGov tregoi se 66% e amerikanëve besonin se ndarjet politike në këtë vend ishin përkeqësuar që nga fillimi i vitit 2021, dhe 62% prisnin një rritje të ndarjeve politike në vitet e ardhshme.

Biden pranoi “ndarjen toksike” me të cilën po përballet vendi.

“Dhuna e nxitur nga urrejtja lind në tokën pjellore të një divizioni toksik,” tha ai. “Ne nuk do ta zgjidhim problemin vetëm duke shkuar pas skajeve ekstreme. Ne duhet të përballemi me mënyrat në të cilat ndarja jonë toksike nxit këtë krizë për të gjithë ne. Dallimet tona sigurisht që nuk e kthejnë një bashkëkombëtar amerikan në një armik të betuar. ”

Kritikët e tij argumentojnë se vetë Biden po ndez flakët e ndarjes teksa shton sulmet në javët e fundit kundër të ashtuquajturve republikanë MAGA, duke thirrur retorikë të ashpër politike që përfshin akuzimin e tyre për “gjysmë-fashizëm”. MAGA është një akronim për “Make America Great Again”, slogani i njohur i fushatës së ish-presidentit Donald Trump në vitin 2016, i cili tani përdoret për t’iu referuar ndjekësve të tij të fortë.

“Nëse ai dëshiron të gjejë shkakun kryesor të ndarjes në Amerikë sot, ai duhet të shikohet në pasqyrë”, shkroi në Twitter senatori republikan Tom Cotton.

Në fillim të këtij muaji, Biden mbajti një fjalim në Filadelfia duke paralajmëruar për rreziqet që republikanët MAGA paraqesin për demokracinë dhe se si “ideologjia ekstreme” e Trump kërcënon “themelin e republikës sonë”.

Një sondazh i Ipsos/Reuters i kryer pas fjalimit në Filadelfia tregoi se më shumë se gjysma (59%) e amerikanëve besonin se fjalimi i tij do të shërbente vetëm për të ndarë më tej vendin, ndërsa 41% besonin se do ta bashkonte atë.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre nuk u përgjigj drejtpërdrejt kur u pyet për kritikat se Biden po nxit ndarje.

“Presidenti po pret këtë ngjarje për të nënvizuar se shumica dërrmuese e amerikanëve, pavarësisht nga numri i madh i dallimeve tona, janë të bashkuar në kundërshtim me dhunën e nxitur nga urrejtja,” tha ajo.

Ndërsa 84% e amerikanëve të anketuar në sondazhin e Ipsos thanë se dhuna politike ishte e papranueshme, shumë prej tyre po bëhen më të zhgënjyer për perspektivën e unitetit kombëtar. Sondazhi i Economist dhe YouGov tregoi se 60% parashikonin një rritje të dhunës politike, me 57% që thanë se kishte të ngjarë të kulmonte në një luftë civile.

 

Rritja e krimeve të urrejtjes

Sipas statistikave të FBI-së për Krimet e Urrejtjes 2020, të dhënat më të fundit të disponueshme, numri i përgjithshëm i incidenteve të raportuara u rrit me 949 nga viti 2019. Agjencitë e zbatimit të ligjit raportuan 8,263 incidente kriminale në vitin 2020, siç përcaktohet nga raportet e dorëzuara, dhe numri i viktimave tejkaloi 11,000 . Nga viktimat, 62% ishin në shënjestër për shkak të paragjykimit të shkelësve ndaj racës, përkatësisë etnike ose prejardhjes së tyre, e cila vazhdon të jetë kategoria më e madhe e motivimit të paragjykimeve.

Shumë faktorë kontribuojnë në rritjen e krimeve të urrejtjes, duke përfshirë stresin e lidhur me pandeminë dhe retorikën armiqësore politike, tha Phyllis Gerstenfeld, profesor i drejtësisë penale në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë, Stanislaus dhe autor i Krimet e Urrejtjes: Shkaqet, Kontrollet dhe Kontradiktat.

“Kur njerëzit dëgjojnë liderët duke hedhur hapur materiale supremaciste të bardhë, kjo mund të frymëzojë disa njerëz për kërcënime dhe dhunë,” i tha ajo Zërit të Amerikës. “Ky ka qenë një faktor kryesor për gjashtë vitet e fundit, ku ne dëgjojmë politikanë të zakonshëm që thonë gjëra që janë plotësisht në përputhje me atë që thonë supremacistët e bardhë dhe ekstremistët e tjerë.”

Administrata po fillon iniciativa për të forcuar burimet për shkollat, agjencitë e zbatimit të ligjit dhe institucionet kulturore për të parandaluar dhe reaguar ndaj dhunës së nxitur nga urrejtja dhe për të nxitur dialogun në komunitete. Është partner bashkëpunimi me organizatat filantropike dhe të komunitetit, si dhe kompanitë e teknologjisë, duke përfshirë YouTube, Twitch, Microsoft dhe Meta, të cilat po shpallin veprime për të parandaluar dhunën e nxitur nga urrejtja.

Meqenëse ka shumë pak kërkime mbi mënyrën më të mirë për të parandaluar krimet e urrejtjes, do të jetë e vështirë të përcaktohet nëse veprimet e administratës do të bëjnë një ndryshim, tha Gerstenfeld. Megjithatë, ishte e rëndësishme që presidenti të përdorte foltoren e tij të dhunshme për të thirrur fanatizmin, tha Brian Levin, drejtor i Qendrës për Studimin e Urrejtjes dhe Ekstremizmit në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë, San Bernardino, i cili mori pjesë në ngjarje.

Levin i tha Zërit të Amerikës se samiti ishte një mundësi e mirë për të rritur ekspertizën nga avokatët e komunitetit lokal tek zyrtarët e lartë të qeverisë.

“Çelësi është mbajtja e këtyre përpjekjeve në nivel lokal dhe ndihma e këtyre komuniteteve me udhëzime shtetërore dhe federale kur është e nevojshme.”

 

*TiboNews