Biden paralajmëron Pekinin kundër patrullimit në Detin e Kinës Jugore

Presidenti amerikan, Joe Biden do të paralajmërojë Kinën për aktivitetin e saj gjithnjë e më agresiv në Detin e Kinës Jugore këtë javë gjatë samiteve me kryeministrin japonez Fumio Kishida dhe presidentin e Filipineve, Ferdinand Marcos Jr.

Dy zyrtarë të lartë amerikanë thanë se Biden do të shprehte shqetësim serioz në lidhje me situatën rreth “Second Thomas Shoal”, një shkëmb i zhytur në Ishujt Spratly, ku roja bregdetare kineze ka përdorur topa uji për të parandaluar Filipinet që të rifurnizojnë marinsat në Sierra Madre, një anije e ndryshkur. është vendosur në gumë për 25 vjet.

Biden do të theksojë se Traktati i Mbrojtjes së ndërsjellë SHBA-Filipine zbatohet për Sierra Madre, thanë zyrtarët, duke shtuar se ai shprehu “shqetësim të thellë” kur foli me Presidentin Xi Jinping të hënën.

“Kina po nënvlerëson potencialin për përshkallëzim. Ne jemi përpjekur ta bëjmë të qartë këtë në një seri bisedash. . . se traktati ynë i mbrojtjes së ndërsjellë mbulon marinarët dhe anijet filipinase dhe në vazhdimësi Sierra Madre”, tha një zyrtar për Financial Times.