Biden: Nuk i kemi ndalur dot sulmet e Houthi në Detin e Kuq

Forcat Houthi filluan një sulm të ri me raketa në një anije në pronësi të SHBA-së të enjten, pasi presidenti Joe Biden tha se sulmet amerikane nuk e kanë penguar fushatën e militantëve në Detin e Kuq. Pentagoni tha se nuk u raportuan dëme apo të lënduar. Duke folur pas sulmeve të SHBA-së, Biden u pyet nga gazetarët në Uashington DC nëse sulmet ndaj objektivave Houthi po funksiononin.

“Epo, kur ju thoni duke punuar, a po i ndalojnë Houthi? Jo,” tha ai.“A do të vazhdojnë ata? Po.”

Komanda Qendrore e SHBA, e cila mbikëqyr operacionet e SHBA në Lindjen e Mesme tha në një deklaratë se kishte sulmuar anijet Houthi që ishin drejtuar në Detin e Kuq.Në një fjalim të enjten, udhëheqësi i Houthi e quajti një “nder të madh” të jesh “në konfrontim të drejtpërdrejtë” me Izraelin, SHBA-në dhe Britaninë e Madhe.

“Agresioni kundër popullit tonë të dashur është një shkelje, një cenim i drejtpërdrejtë i sovranitetit të Jemenit dhe një sulm i drejtpërdrejtë ndaj popullit jemenas”, tha Abdul Malik al-Houthi.Houthi filluan të sulmojnë anijet tregtare në nëntor, duke thënë se po i përgjigjeshin operacionit ushtarak të Izraelit në Gaza.

Që atëherë, grupi ka nisur dhjetëra sulme ndaj cisternave që kalojnë në Detin e Kuq, një nga korsitë më të ngarkuara të anijeve në botë.

Si përgjigje, SHBA dhe Britania e Madhe nisën një valë sulmesh ajrore kundër dhjetëra objektivave Houthi më 11 janar. Sulmet, të mbështetura nga Australia, Bahreini, Holanda dhe Kanadaja filluan pasi forcat Houthi injoruan një ultimatum për të ndërprerë sulmet në rajon.