Biden: Kërcënimi i Putinit për të përdorur armë bërthamore është real

Presidenti amerikan, Joe Biden tha të hënën se kërcënimi i Vladimir Putin për të përdorur armë bërthamore taktike është “real”, disa ditë pasi ky i fundit paralajmëroi vendosjen e armëve të tilla në Bjellorusi.

Disa ditë më parë, Biden e quajti njoftimin e Putinit se Rusia kishte vendosur armët e saj të para taktike bërthamore në Bjellorusi “absolutisht të papërgjegjshme”.

“Kur isha këtu jashtë rreth dy vjet më parë duke thënë se shqetësohesha për tharjen e lumit Kolorado, të gjithë më shikonin sikur isha i çmendur,” i tha Biden një grupi donatorësh në Kaliforni.

“Ata më shikonin si kur thashë se shqetësohem për përdorimin e armëve taktike bërthamore nga Putin. Është e vërtetë,” tha Biden.

Javën e kaluar, presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko tha se vendi i tij ka filluar të marrë armët taktike bërthamore ruse, disa prej të cilave ai tha se ishin tre herë më të fuqishme se bombat atomike që SHBA hodhi në Hiroshima dhe Nagasaki në 1945.