Biden infektohet me COVID-19, si është gjendja e tij?

“Hej njerëz, supozoj se keni dëgjuar. Këtë mëngjes, u testova pozitiv me COVID”

Presidenti i SHBA Joe Biden doli pozitiv të enjten për COVID-19. Në një video të shkurtër të shpërndarë në Twitter duke ndarë lajmin, Biden tha se deri tani ndihej mirë.

“Uunë jam i vaksinuar me dy doza. Simptomat janë të lehta. Dhe unë e vlerësoj vërtet shqetësimin tuaj.”

Mjeku i presidentit, Dr. Kevin O’Conner, tha se simptomat e Bidenit deri më tani përfshinin rrjedhje hundësh, lodhje dhe një kollë të thatë herë pas here.

O’Conner tha se Biden ka filluar të marrë trajtimin antiviral Paxlovid.

Dr. Ashish Jha, i cili drejton ekipin e përgjigjes ndaj COVID-19 të Shtëpisë së Bardhë, u tha gazetarëve në një konferencë që kishte folur me Biden dhe Dr. O’Conner.

Ai tha se nivelet e oksigjenit të presidentit ishin normale, se ai ishte duke punuar dhe do të izolohej për pesë ditë dhe do të kthehej në ngjarjet publike pasi të kishte një test negativ për COVID.

Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se nënvarianti B.A.5 Omicron aktualisht po shkakton një rritje të rasteve.

Të dhënat e CDC tregojnë se infeksionet në SHBA janë rritur 25% në muajin e fundit.

Biden ka marrë dy vaksina përforcuese të një vaksine COVID-19, më e fundit në mars.

Por nënvarianti B.A.5 është dëshmuar i aftë për të shmangur mbrojtjen imune nga vaksinimi ose nga infeksioni i mëparshëm.

Dr. Jha tha se nuk kishte asnjë arsye për të pritur që rasti i Biden të përkeqësohej.

“Ai merr frymë mirë, niveli i tij i oksigjenit është normal, ai po punon rehat në banesën e tij.”

Biden vendosi protokolle të rrepta sigurie për COVID-19 në Shtëpinë e Bardhë, u bëri thirrje amerikanëve që ta marrin seriozisht virusin dhe bëri fushatë që të gjithë të vaksinohen plotësisht.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se Biden është testuar rregullisht për sëmundjen dhe kushdo që takohet me të ose udhëton me të testohet paraprakisht. Biden kishte rezultuar negativ për herë të fundit të martën.

Ai i bashkohet listës së liderëve botërorë të infektuar nga sëmundja.

Ish-presidenti Donald Trump, përpara se të vaksinohej, u shtrua në spital në tetor 2020 dhe iu nënshtrua një trajtimi agresiv në Qendrën Mjekësore Ushtarake Kombëtare Walter Reed pasi nivelet e tij të ulëta të oksigjenit alarmuan mjekët e tij.

Më shumë se 1 milion njerëz kanë vdekur nga COVID në Shtetet e Bashkuara.