Berisha takim me kandidatët e PD-së për zgjedhjet e 14 majit

Partia Demokratike prezntoi të enjten kandidatët përfundimtarë, që do të nxjerrë në zgjedhjet lokale të 14 majit.

Të dalë nga zgjedhjet e brendshme të anëtarësisë dhe simpatizantëve, ata u pritën nga kryetari Sali Berisha.

Ky e konsideroi procesin e primareve “të çmuar për vetë PD-në dhe demokracinë e vendit”.

Berisha e cilësoi PD-në “një parti të hapur dhe demokratike, e cila tashmë sjell një risi në vend për mënyrën e përfaqësimit”.

Zgjedhjet e brendshme për kandidatët e PD-së u organizuan në fillim të muajit dhjetor në 56 nga 61 bashki të vendit.

Ato nuk u zhvilluan në Pustec, Himarë, Finiq e Dropull, për të cilat u ra dakord t’u lihen partive aleate.

Ndryshe në Malësi të Madhe nuk pati proces për shkak të mos-dakordësive në lidhje me çështjet e brendshme të drejtimit të partisë.

Katër nga bashkitë e tjera, iu lanë Partisë së Lirisë – Kuçovë, Prrenjas, Memaliaj dhe Skrapar.

Kandidatët sipas bashkive:

 1. Bedri Qypi Belsh
 2. Zija Ismaili Berat
 3. Dëfrim Fiku Bulqizë
 4. Servet Duzha Cërrik
 5. Ilir Mehmeti Delvinë
 6. Elvis Hajdërlli Devoll
 7. Ismail Uka Dibër
 8. Gentian Meçe Dimal
 9. Aurel Malko Divjakë
 10. Igli Cara Durrës
 11. Luçiano Boçi Elbasan
 12. Evdar Kodheli Fier
 13. Hil Curri Fushë-Arrëz
 14. Dorjan Lani Gjirokastër
 15. Hasim Çekrezi Gramsh
 16. Miftar Dauti Has
 17. Arjan Hoxha Kamëz
 18. Fisnik Qosja Kavajë
 19. Arjan Kasaj Këlcyrë
 20. Bedri Hoxha Klos
 21. Et’hem Lumani Kolonjë
 22. Fatmir Shero Konispol
 23. Ledina Aliolli Korçë
 24. Ndriçim Babasi Krujë
 25. Lefter Maliqi Kuçovë
 26. Admir Sinamati Kukës
 27. Behar Haxhia Kurbin
 28. Pashk Gjoni Lezhë
 29. Adil Xhelili Libohovë
 30. Shefki Çota Librazhd
 31. Eduart Sharka Lushnjë
 32. Alfred Gega Maliq
 33. Resmi Shanaj Mallakastër
 34. Skënder Gjuci Mat
 35. Albert Malaj Memaliaj
 36. Albert Mëlyshi Mirditë
 37. Sofie Alushaj Patos
 38. Mustafa Pashja Peqin
 39. Edmond Komino Përmet
 40. Suzana Topi Prrenjas
 41. Zini Tollozhina Pogradec
 42. Behar Xhaferraj Poliçan
 43. Rrok Dodaj Pukë
 44. Nerdit Hazizaj Roskovec
 45. Shkëlqim Hoxha Rrogozhinë
 46. Leonard Rakipaj Selenicë
 47. Rezart Tusha Shijak
 48. Bardh Spahia Shkodër
 49. Eugen Mustafallari Skrapar
 50. Baftjar Imeri Tepelenë
 51. Belind Këlliçi Tiranë
 52. Besnik Dushaj Tropojë
 53. Zef Hila Vau i Dejës
 54. Hysni Sharra Vlorë
 55. Indrit Hoxha Vorë
 56. Ardit Cikuli Sarandë