AlbanianEnglish

Berisha takim me kandidatët e PD-së për zgjedhjet e 14 majit

Partia Demokratike prezntoi të enjten kandidatët përfundimtarë, që do të nxjerrë në zgjedhjet lokale të 14 majit.

Të dalë nga zgjedhjet e brendshme të anëtarësisë dhe simpatizantëve, ata u pritën nga kryetari Sali Berisha.

Ky e konsideroi procesin e primareve “të çmuar për vetë PD-në dhe demokracinë e vendit”.

Berisha e cilësoi PD-në “një parti të hapur dhe demokratike, e cila tashmë sjell një risi në vend për mënyrën e përfaqësimit”.

Zgjedhjet e brendshme për kandidatët e PD-së u organizuan në fillim të muajit dhjetor në 56 nga 61 bashki të vendit.

Ato nuk u zhvilluan në Pustec, Himarë, Finiq e Dropull, për të cilat u ra dakord t’u lihen partive aleate.

Ndryshe në Malësi të Madhe nuk pati proces për shkak të mos-dakordësive në lidhje me çështjet e brendshme të drejtimit të partisë.

Katër nga bashkitë e tjera, iu lanë Partisë së Lirisë – Kuçovë, Prrenjas, Memaliaj dhe Skrapar.

Kandidatët sipas bashkive:

  1. Bedri Qypi Belsh
  2. Zija Ismaili Berat
  3. Dëfrim Fiku Bulqizë
  4. Servet Duzha Cërrik
  5. Ilir Mehmeti Delvinë
  6. Elvis Hajdërlli Devoll
  7. Ismail Uka Dibër
  8. Gentian Meçe Dimal
  9. Aurel Malko Divjakë
  10. Igli Cara Durrës
  11. Luçiano Boçi Elbasan
  12. Evdar Kodheli Fier
  13. Hil Curri Fushë-Arrëz
  14. Dorjan Lani Gjirokastër
  15. Hasim Çekrezi Gramsh
  16. Miftar Dauti Has
  17. Arjan Hoxha Kamëz
  18. Fisnik Qosja Kavajë
  19. Arjan Kasaj Këlcyrë
  20. Bedri Hoxha Klos
  21. Et’hem Lumani Kolonjë
  22. Fatmir Shero Konispol
  23. Ledina Aliolli Korçë
  24. Ndriçim Babasi Krujë
  25. Lefter Maliqi Kuçovë
  26. Admir Sinamati Kukës
  27. Behar Haxhia Kurbin
  28. Pashk Gjoni Lezhë
  29. Adil Xhelili Libohovë
  30. Shefki Çota Librazhd
  31. Eduart Sharka Lushnjë
  32. Alfred Gega Maliq
  33. Resmi Shanaj Mallakastër
  34. Skënder Gjuci Mat
  35. Albert Malaj Memaliaj
  36. Albert Mëlyshi Mirditë
  37. Sofie Alushaj Patos
  38. Mustafa Pashja Peqin
  39. Edmond Komino Përmet
  40. Suzana Topi Prrenjas
  41. Zini Tollozhina Pogradec
  42. Behar Xhaferraj Poliçan
  43. Rrok Dodaj Pukë
  44. Nerdit Hazizaj Roskovec
  45. Shkëlqim Hoxha Rrogozhinë
  46. Leonard Rakipaj Selenicë
  47. Rezart Tusha Shijak
  48. Bardh Spahia Shkodër
  49. Eugen Mustafallari Skrapar
  50. Baftjar Imeri Tepelenë
  51. Belind Këlliçi Tiranë
  52. Besnik Dushaj Tropojë
  53. Zef Hila Vau i Dejës
  54. Hysni Sharra Vlorë
  55. Indrit Hoxha Vorë
  56. Ardit Cikuli Sarandë
You don't have permission to register