Barack Obama thotë atë që e menduam të gjithë për Nëndetësen

Barack Obama ka kritika mbi obsesionin aktual me nëndetësen dhe anijen e Titanik në një kohë kur njerëzit po mbyllin sytë para vdekjes së qindra emigrantëve pasi një varkë peshkimi u fundos në brigjet e Greqisë.

Duke folur në konferencën e Fondacionit Stavros Niarchos në Athinë të enjten, ish-presidenti i SHBA vuri në dukje ndryshimin dërrmues në vëmendjen që të dy rastet kanë marrë gjatë kohës kur ndodhën dhe më pas.

“Mendoni për rrethanat që i bëjnë njerëzit e dëshpëruar të vijnë këtu. Dhe ne nuk mund ta injorojmë atë. Ju mendoni për atë që po ndodh. Ka një tragjedi të mundshme që po shpaloset me nëndetësen, minutë pas minute, mbulim në të gjithë botën.

Dhe ju e dini se është e kuptueshme, sepse ne të gjithë duam dhe lutemi që ata njerëz të shpëtohen, “tha ai, përpara njoftimit se pesë pasagjerët e nëndetëses kishin ndërruar jetë”.

Obama shtoi: “Por fakti që ka marrë shumë më tepër vëmendje se 700 njerëz që u fundosën….”.

Obama u prit me duartrokitje të forta teksa vuri në dukje këtë pabarazi.

Ai shtoi: “Kjo është një situatë e paqëndrueshme.”

Ish-presidenti më vonë dyfishoi argumentin e tij në një intervistë për CNN, duke vënë në dukje se si “lajmet e ditës” tregojnë “nivelet e pabarabarta” “të turpshme” sot.

“Pikërisht këtu, në brigjet e Greqisë, ne kishim 700 njerëz që, 700 emigrantë që me sa duket po futeshin kontrabandë këtu dhe ne kemi bërë lajme, por nuk po dominon në të njëjtën mënyrë”, tha ai.

Javën e kaluar, një varkë peshkimi e mbushur me rreth 750 burra, gra dhe fëmijë u përmbys në brigjet e Messenisë, Greqi.

Rreth 300 nga ata në bord erdhën nga Pakistani, ndërsa të tjerët udhëtuan nga Siria dhe Egjipti.

Qindra besohet se kanë vdekur, duke shënuar një nga tragjeditë më vdekjeprurëse në Detin Mesdhe dhe duke hedhur dritë mbi krizën e refugjatëve në Evropë, ndërsa mijëra kërkojnë me dëshpërim një jetë më të mirë larg rreziqeve të luftës dhe varfërisë.

Që atëherë, pyetjet janë shtuar në lidhje me përpjekjet për të shpëtuar ata që ndodheshin në bord pasi dukej se kishte një vonesë reagimk nga Greqia, pavarësisht nga të dhënat e transportit që zbulonin se anija ishte në telashe.

Pesë burrat në bordin e anijes OceanGate ExpeditionsTitan zgjodhën të paguanin deri në 250,000 dollarë për person për të shkuar në një udhëtim një herë në jetë për të vizituar rrënojat e Titanikut në thellësi të Oqeanit Atlantik.

Anija “Titan” humbi kontaktin me anijen e saj mëmë “Princi Polar” vetëm një orë e 45 minuta në udhëtimin e saj, duke shkaktuar një operacion kërkim-shpëtimi shumëkombësh, shumë-agjencish për të gjetur nëndetësen e humbur dhe për të shpëtuar ata që ishin në bord.