Bakhmuti po rrethohet nga rusët, Ukraina merr vendimin

Ukraina tha se beteja për Bakhmutin ishte çelësi për të mbajtur Moskën në të gjithë frontin.

Mbrojtja e qytetit të Ukrainës po bëhet e pasigurt, me forcat tokësore ruse të udhëhequra nga grupi mercenar Wagner që raportojnë se kanë fituar terren, ndërsa sinjalizojnë se qyteti së shpejti mund të rrethohet.

Por zyra e presidentit Volodymyr Zelensky tha në një deklaratë se lideri ukrainas ishte takuar me komandantë të lartë ushtarakë dhe ra dakord që forcat e tij të mbeten në qytetin e sulmuar.

Qyteti, i cili kishte një popullsi prej rreth 70,000 banorësh të paraluftës, mbetet një qendër e rëndësishme urbane në rajonin e Donetsk, të cilin Kremlini pretendoi se e kishte aneksuar vitin e kaluar, pavarësisht se nuk e kontrollonte plotësisht.