BAFTA 2023, lista e fituesve

Çmimet BAFTA u zhvilluan të dielën në Royal Festival Hall në Londër, Angli. Filmi gjerman “All Quiet on the Western Front” ishte fituesi gjithëpërfshirës i natës, duke fituar shtatë çmime që përfshinin filmin dhe regjisorin më të mirë.

“Ne jemi bekuar me kaq shumë nominime dhe të fitosh këtë është thjesht e pabesueshme,” tha producentja Malte Grunert në skenë.

 • Skenari më i mirë i përshtatur

Edward Berger, Lesley Paterson, Ian Stokell – All Quiet on the Western Front – FITUES
Kazuo Ishiguro – Living
Colm Bairéad – The Quiet Girl
Rebecca Lenkiewicz – She Said
Samuel D Hunter – The Whale

 • Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau – The Whale
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin – FITUES
Dolly de Leon – Triangle of Sadness
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Carey Mulligan – She Said

 • Aktori më i mirë dytësor

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin – FITUES
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once
Eddie Redmayne – The Good Nurse
Albrecht Schuch – All Quiet on the Western Front
Micheal Ward – Empire of Light

 • Kasti më i mirë

Aftersun
All Quiet on the Western Front
Elvis – FITUES
Everything Everywhere All at Once
Triangle of Sadness

 • Kinematografia më e mirë

All Quiet on the Western Front – FITUES
The Batman
Elvis
Empire of Light
Top Gun: Maverick

 • Filmi më i mirë i animuar

Guillermo del Toro’s Pinocchio – FITUES
Marcel the Shell With Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red

 • Dokumentari më i mirë

All That Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
Moonage Daydream
Navalny – WINNER!

 • Regjisori më i mirë

Edward Berger – All Quiet on the Western Front – FITUES
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Park Chan-wook – Decision to Leave
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Todd Field – Tár
Gina Prince-Bythewood – The Woman King

 • Aktori më i mirë

Austin Butler – Elvis – FITUES
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale
Daryl McCormack – Good Luck to You, Leo Grande
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living

 • Aktorja më e mirë

Cate Blanchett – Tár – FITUES
Viola Davis – The Woman King
Danielle Deadwyler – Till
Ana de Armas – Blonde
Emma Thompson – Good Luck to You, Leo Grande
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

 • Filmi më i mirë

All Quiet on the Western Front – FITUES
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once
Tár