AlbanianEnglish
Image Alt

Author: Tibo News

About The Author

Njohja me shumë gjuhë, përveçse pasuron njohuritë, është edhe mundësi për komunikimin jashtë vendit ku jeton dhe njohje me një tjetër kulturë. Një gjuhë të huaj të re disa e mësojnë për kënaqësi, disa për shkak të nevojave për shkollim, e

Stërvitja e përbashkët ushtarake e SHBA-së dhe Koresë së Jugut ka shkaktuar një reagim të ashpër nga Koreja e Veriut. Pasi bombarduesit e rëndë B1-B dhe avionët luftarakë fluturuan në stërvitje, ministria e jashtme e Phenianit tha në median shtetërore të

Shell deklaroi fitime rekord prej 40 miliardë dollarësh në vitin 2022. Deklarata vjen nga kompania e prodhimit të energjisë e cila shprehet se viti që kaloi ishte një vit i trazuar për sa i përket çmimeve të energjisë edhe për shkak

Më shumë se gjysmë milionë mësues, nëpunës civilë, shofer trenash dhe profesionist të tjerë u larguan nga puna për shkak të pagave dhe kushteve të vështira në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo nisëm është një ndër ngjarjet më të rëndësishme të viteve

Automjetet elektrike përbënin 12.1% të shitjeve të makinave të reja në Bashkimin Evropian në vitin 2022 duke vënë kështu një rekord të ri. Blloku 27 anëtarësh synon të ndalojë shitjen e makinave që përdorin naftë apo benzinë deri në vitin 2035. Sektori

Gjiganti i teknologjisë Samsung raportoi të martën fitimin e tij më të ulët për sa i përket  tremujorit në tetë vjet. Ai pësoi një rënie prej 69% nga tetori në dhjetor në krahasim me të njëjtën kohë të një viti më

Jeta e "mbretit" të popit, Michael Jackson, do të pasqyrohet përmes një filmi dhe askush nuk mund ta luante këtë rol më mirë se nipi i tij Jaafar. Jaafar, djali i Jermaine Jackson, tha në Twitter se ishte “i përulur dhe

Një grevë mbarëkombëtare në Francë kundër reformës së pensioneve ndërpreu prodhimin e energjisë, transportin publik dhe shkollat këtë të martë. Reagimi i ashpër vjen pasi qeveria njoftoi planet për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç. Largimet në sektorin

Ibrahim Rrustemaj është i riu nga Tropoja, që në 15 vite jetë, 10 ia ka kushtuar kërcimit. Që nga mosha 5 vjeçare ai është pjesë e ansamblit "Dardania" dhe në vitin 2022 është diplomuar për Aftësi Koreografike. Tashmë edhe profesionist,

Vendet që përdorin si monedhë zyrtare të tyren euron me sa duket po arrijnë të shmangin recesionin. Të dhënat më të fundit treguan një rritje në mënyrë befasuese të ekonomisë përgjatë tri mujorit të fundit të vitit 2022. Ekonomia e bllokut 27-anëtarësh

Blerësit gjermanë po tregohen të vëmendshëm ndaj shpenzimeve. Diçka e tillë ka sjellë efekte negative pasi të dhënat që u publikuan këtë të hënë  treguan se përgjatë tremujorit të fundit të vitit 2022 ekonomia gjermane pësoi një tkurrje të papritur. Sipas ekspertëve

Pas përfundimit të studimeve në degën e Dizajnit Grafik, Rrezeart Galica do të rëdnitej në mesin e themeluesve dhe anëtarëve të Unionit të Dizajnerëve të Botës. Përgjatë viteve ai ka ka marrë pjesë në një sërë ekspozitash personale dhe kolektive

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se Covid-19 vazhdon të përbëjë një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar. Kjo është forma më e lartë e alarmit. Pandemia ka arritur në një "pikë tranzicioni" që vazhdon të ketë nevojë për menaxhim të

Klinti Çollaku është një nga zërat më premtues të muzikës shqiptare, me shumë këngë të sjella ndër vite dhe pjesëmarrje në kompeticione të ndryshme. Ai ka arritur të dalë në grupin e më të mirëve apo dhe si triumfues. Aktualisht Klintin e

Një e treta e pyjeve në Amazonë janë shkatërruar nga ndikimi i njeriut. Këto janë të dhënat më të fundit që dalin nga studimi i botuar në revistën shkencore Science ku ngrihen shqetësime serioze edhe mbi faktin se dëmi është më

Në Austri u zhvillua kampionati botëror i skive. Laura Colturi është sportistja që përfaqëson vendin tonë duke i dhënë një sukses të madh në këtë event sportiv. Ajo arriti të zinte vendin e parë në këtë garë, duke marrë titullin

Japonia dhe Holanda do të kufizojnë eksportet e çipave gjysmëpërçues në Kinë. Diçka e tillë sjell një goditje për Kinën e cila është shkëputur edhe nga tregu amerikan për eksportet e këtyre produkteve. Lajmi është bërë i ditur nga Bloomberg dhe burimet

You don't have permission to register