Image Alt

Author: Tibo News

About The Author

Dita e Verës, 14 Marsi nuk është larg dhe kryebashkiaku Erion Veliaj njofton mbi përgatitjet që po bëhen, që ajo ditë të jetë festive për qytetarët e Tiranës dhe jo vetëm. Përmes një postimi në Facebook, Erion Veliaj skruan se ditën

U inaugurua sot baza ajrore taktike e NATO-s në Kuçovë, me një ceremoni të veçantë. I pranishëm ishte edhe përfaqësuesi i lartë i aleancës, Gjeneral Lejtnan Pablo Sanchez de Lara që është komandanti i Qendrës së Kombinuar të Operacionit Ajror

Partia Socialiste duket se ka nisur tashmë një proces të thellë përgatitor për një garë elektorale. Megjithatë, drejtuesja politike e PS-së të qarkut Shkodër mohon të bëhet fjalë për zgjedhje të parakohshme në Shqipëri. Në mbledhjen e radhës së asamblesë në Shkodër,

12 lindje janë regjistruar vetëm në ditën e fundit të shkurtit, më 29 shkurt. Konkretisht kanë lindur 7 djem dhe 5 vajza, të cilët sipas datës iu bie të festojnë ditëlindjen në plot kuptimin e saj një herë në 4

Marsi i vitit 2024 me siguri do të hyjë në historinë e tre shenjave të zodiakut si muaji i përsosur për dashuri dhe romancë. Moti po ngrohet, dhe kjo me të vërtetë nuk ka të bëjë shumë me vendndodhjen, siç

Është dënuar me tetë vite burg shqiptarja Mide Ndreu e cila vrau pronarin 68 vjeçar të shëpisë në Itali ku punonte si pastruese. Ajo ishte dënuar me 16 e gjysmë vite burg për vrasje me dashje të shkallës së parë në

Shqiptarët që do të duan të udhëtojnë drejt Azerbajxhanit, mund të shkojnë pa pasur nevojë për të aplikuar për vizë. Kjo pasi këtë të premte është nënshkruar marrëveshja për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë drejt Azerbajxhanit. Marrëveshja e nënshkruar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka kërkuar nga Agjencia e Mbikëqyrjes Policore që të ngrejë stekën në goditjen e korrupsionit në radhët e Policisë së Shtetit, duke tejkaluar nivelin e derisotëm të shefave të Komisariatit. Deklarata e Ballës u bë gjatë

Dronët e quajtur “Bayraktar” kanë mbërritur tashmë në Shqipëri , teksa ka filluar prej dy ditësh montimi, paralelisht po kryhet edhe instalimi i infrastrukturës për operimin dhe kontrollin e tyre. Lajmin e ka bërë me dije ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi,

Për herë të parë, Shqipëria do ketë një regjistër për emigrantët shqiptarë. Kjo do të thotë se ata që jetojnë jashtë, do duhet të deklarojnë adresën e tyre të shtëpisë përmes e-Albania. Por ku është qëllimi? “Të gjithë shtetasit shqiptarë që jetojnë

Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak ditën e djeshme, u morën disa vendime të rëndësishme, nga miratimi i familjeve aplikuese që përfitojnë nga programi i ndihmës ekonomike deri në 6, bursa për nxënësit e arsimit parauniversitar e deri tek emërtimi i

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor ku vlerëson se Kosova dhe Shqipëria mbesin vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimit në disa fusha për avancimin e të drejtave të njeriut dhe lirive të qytetarëve. Në raportin mbi

Disa nga liderët botërorë u mirëpritën për të ngrënë në restorantin Padam. Të mërkurën u pritën Presidenti Volodymyr Zelensky në vizitën e tij të parë në Tiranë, por edhe udhëheqësit e tjerë të cilët ishin të pranishëm në samit. Fundim

Ish-kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako do dalë nga qelia e burgut. Vendimi u mor këtë të martë nga Gjykata e Posaçme anti Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar që ndryshoi masën e sigurisë nga ‘arrest në burg’ në ‘arrest shtëpie’. Shkak për ndryshimin

Gjatë datave 27 në mbrëmje dhe 28 Shkurt 2024 Tirana do të jetë nën masa të forta sigurie. Kjo për shkak të samitit të Ukrainës që do mbahet në kryeqytetin shqiptar Tiranë, ku do vijë për herë të parë Presidenti

Është rritur numri i grave dhe vajzave që përdorin kontraceptivët dhe pilulën e emergjencës për të parandaluar shtatzënitë e padëshiruara. Dhe këto gjenden lehtësisht nëpër farmaci. Sipas mjekëve gjinekologë kërkesat janë shtuar teksa thonë se ka mjaft raste që vajzat

Presidenti i Ukrainës vjen sonte për herë të parë në Shqipëri. Ai vjen në kuadër të Samitit të 28 Shkurtit që do të mbahet në Tiranë. Për shkak të vizitës së Zelensky-t, Tirana do të jetë nën masa të forta