Image Alt

Author: Tibo News

About The Author

Situata në Dropull dhe Finiq për shkak të zjarreve duket se është përmirësuar. Dy avionë të tipit ‘Canadair’ kanë ndërhyrë nga ajri për fikjen e flakëve. Lajmin e ka bërë me dije ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, i cili thotë se

Komisioni Rregullator pranë KQZ-së mblidhet sot pasdite për të miratuar afatet procedurale të cilat lidhen me zgjedhjet e pjesshme për kreun e Bashkisë Himarë.  Me dekret të presidentit Bajram Begaj, zgjedhjet do të mbahen më 4 gusht 2024. Bazuar në projektvendimin

Ish ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka përfunduar në pranga, në lidhje me çështjen e abuzimit me fondet e SASPAC. Po ashtu në pranga kanë përfunduar edhe dy vartësit e tij, në kohën kur Beqaj drejtonte dikasterin, Ermal Kurtulaj dhe

Nesër do të hapet Tuneli i Llogarasë për qarkullimin e makinave, pasi po kryhen edhe punimet e fundit. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe zv/kryeministrja e cila shoqërohej nga drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Gentian Gjyli dhe kryetari i Bashkisë së

Mbi 12,655 persona në Shqipëri rezultojnë të paarsimuar në asnjë nivel apo cikël shkollor. Këtë e ka zbuluar Censi i Popullsisë dhe Banesave për vitin 2023. Përkthyer në gjini, gratë dhe vajzat zënë numrin më të lartë të kësaj shifre sa

Shqipëria rezulton me më shumë shtëpia private sesa pallate. Këtë ka nxjerrë Censi, ku rezulton se 47% e objekteve janë shtëpi private, ndërsa 47.1% e shqiptarëve jetojnë në banesa me hapësirë nga 40-69 metra katrorë. Nga 1 milion e 82 mijë

Vera mesa duket ka shtuar fluksin e thirrjeve të Urgjencës Kombëtare. Kjo për shkak të rritjes së temperaturave, por edhe të aksidenteve që po shkaktohen nga përdorimi i substancave narkotike dhe përdorimi i alkoolit. Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka

Kreu i qeverisë dhe ministrja e Shëndetësisë Albana Koçiu patën një takim me drejtuesit e shërbimeve në Qendrën Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’.  Rama u ndal tek skandali tek Onkologjiku ku tha se mjaftojnë 5 maskarenj si ato të “Onkologjikut” që

Ka ndërruar jetë në moshën 88 vjeçare laureati dhe kolosi i letrës shqiptare Ismail Kadare. Mësohet se Kadare u gjet në shtëpinë e tij i pajetë, ndërkohë që familjarët e dërguan në QSUT, nga ku u konstatua se kishte pësuar

Dy palët kryesore politike në vend kanë zhvilluar mbledhjen e Dialogut për Reformën Zgjedhore. Nga ana e PS, Damian Gjiknuri tha për gazetarët se partia socialiste do të adresojë në korrik të gjitha ndryshimet ligjore për kodin zgjedhor. Gjithashtu vendimin

Me përfundimin e fazave të grupeve të Euro 2024, ka filluar të bëhet edhe renditja e ekipeve më të forta. Rezulton se në vend të parë është Spanja, e cila mban një rekord 100% në fazën e grupeve. Duke marrë në

242 maturantë kanë arritur të marrin pikët maksimale dhe notën 10 në provimin e maturës Shtetërore 2024, lënda Matematikë. Ministria e Arsimit ka publikuar notat e provimit të Matematikës, ku secili maturant mund të marrë notën duke hyrë në sistemin digjital

Profesionistët e lirë të mos tatohen 15%. Këtë ka vendosur Gjykata Kushtetuese, me anëtarët që kanë shfuqizuar disa nene të ligjit që u ankimua edhe nga deputetët e opozitës, si edhe nga vetë grupet e interesit, si juristë, kontabilistë e

Këtë të enjte Kuvendi nisi me një minutë heshtje. Kjo pasi deputetët u ngritën në këmbë dhe përkujtuan ditën e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë. Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla tha se: “Përpara se të fillojmë me rendin e ditës ju bëj

Kryebashkiaku dhe drejtuesi politik i PS për qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, u takua me socialistët e Ndroqit, Pezës dhe të Vaqarrit. Ai tha se Tirana tashmë është shumë herë më pastër se më parë.  Teksa mbante fjalimin, Veliaj tha

Skandali te Onkologjiku me pacientët me kancer, Koçiu: Ka nisur hetim administrativ! Pas mbledhjes së qeverisë, ministrja e Shëndetësisë Albana Koçoi foli për skandalin në Spitalin Onkologjik. Ministrja tha se përveç veprimeve të Prokurorisë së Tiranës, ka nisur një hetim administrativ

Sonte në orën 21:00 Kombëtarja zhvillon sfidën me Spanjën. Një ndeshje tejet e vështirë dhe e rëndësishme për skuadrën tonë, pasi duhet të luftojë që të marrë 3 pikë. Për ndeshjen që do mbushë lokalet dhe ekranet shqiptare, por edhe stadiumin