AlbanianEnglish
Image Alt

Author: Tibo News

About The Author

Edhe pse janë të vogla, boronicat përmbajnë shumë lëndë ushqyese që ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj afatgjatë. Antioksidantët në boronica zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve. Nëse trupi është në mes të inflamacionit kronik, i cili ndodh kur ka të bëjë me

Sapo gjetët sekretin për të arritur mirëqenien që dëshironi. Nëse akoma nuk ne keni kuptuar, sekreti është: kurioziteti. Ndërkohë që bota përreth ndryshon gjatë gjithë kohës, edhe njerëzit ndryshojnë së bashku me të, ndaj, edhe aftësia jonë për të arritur

E keni dëgjuar shpesh kur takoheni me dikë  dhe ju komplimentojnë se dukeni më të rinj se sa jeni në të vërtet? Epo kjo veçori lidhet në mënyrë të drejtëpërdrejtë me shëndetin tuaj, sipas studiuesve. Shkencëtarët morën me mend moshën e

Një ekip astronomësh evropianë kanë gjetur një tjetër ekzoplanet të rrallë shkëmbor me dimensione dhe kushteve të përmasave të ngjashme me Tokën, ku duket se është mikpritës për jetën, dhe është 31 vite dritë larg nga “shtëpia jonë”. Ai është

Marrëdhëniet që krijojmë në jetë përbëhen nga njerëz me përvoja, vlera dhe zakone të ndryshme. Dhe për të krijuar marrëdhënie të qëndrueshme, nëse kjo është ajo që duam, ne i përshtatemi kushteve të bashkëjetesës, por disa nga zakonet apo karakteristikat

Ju del shpesh gjumi natën pasi përjetoni ndjesin sikur po binit nga lartësia? Nëse ju tingëllon e njohur, mos u shqetësoni, ka shumë të ngjarë që keni përjetuar atë që shkencëtarët e njohin si një hile hipnagogjike ose hipnotike. Hedhja hipnike

Në vitin 2022 në botë nuk u shënua përmirësimi i Indeksit të Demokracisë, ndryshe nga sa pritej për shkak të lehtësimeve të kufizimeve pas pandemisë. Rezultati global prej 5.29 nga dhjetë, një rritje prej vetëm 0.01 nga viti i kaluar, përfaqëson

Si pjesë e një plani paqeje të hartuar në emër të presidentit Joe Biden, drejtori i CIA-s, William Burns thuhet se i ka ofruar presidentit rus Vladimir Putin një të pestën e territorit të Ukrainës për t’i dhënë fund luftës. Burns

Agjencia e shëndetit publik e Afrikës thotë se vendet me shpërthime vdekjeprurëse të kolerës në kontinent nuk kanë qasje të menjëhershme në vaksina, në mes të një mungese globale të furnizimit. Drejtori në detyrë i Qendrave Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin

Një gjykatë në Moskë dënoi të mërkurën në mungesë një gazetar rus me tetë vjet burg nën akuzën e përçmimit të ushtrisë, masa e fundit në goditjen e pamëshirshme të autoriteteve ndaj disidentëve. Alexander Nevzorov, një gazetar televiziv dhe ish-deputet, u

Pavarësisht rënies së inflacionit gjatë muajve të fundit, Banka Qendrore Europiane ka vendosur të ndërhyjë, duke rritur normën e interesit në vlerën 0.50 përqind. Gjatë javëve të fundit inflacioni nuk ka rënë ashtu siç pritej nga autoritetet financiare europaine, presidentja e

Kartëmonedha e re 5-dollarëshe e Australisë nuk do të shfaqë mbretin Charles III të Britanisë, por një dizajn të ri që nderon “kulturën dhe historinë e australianëve të parë”. Dizajni do të zëvendësojë portretin e Mbretëreshës Elizabeth II, tha në

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën për shkak të zjarrit që përfshiu një ndërtesë të përkohshme strehimi për punëtorët e ndërtimit në Sevastopol, në gadishullin e  Krimesë. Sipas raporteve, zjarri, i cili shpërtheu gjatë natës në ndërtesën në periferi të

Britania po përballet me valën më të madhe të veprimit sindikal në dekada, me punëtorët nga shumë sektorë, përfshirë atë të kujdesit shëndetësor dhe edukimit që kanë hyrë në grevë. Pse po ndodhin grevat tani? Thelbi i këtyre trazirave janë pagat. Rritja

Për herë të parë një samit mes BE-së dhe një vendi kandidat zhvillohet në një zonë lufte. Kjo konsiderohet si një simbol i mbështetjes. Çfarë mund të pritet nga samiti në Ukrainë? Do të jetë delegacioni më i madh i BE-së,

Një stuhi vdekjeprurëse po godet një pjesë të madhe të jugut amerikan me reshje të dendura shiu dhe dëbore që vazhdon për të katërtën ditë radhazi. Si rezultat i stuhisë, të mërkurën u anuluar mbi 2 mijë fluturime, me shumicën e

Shqipëria ka marrë zyrtarisht presidencën e sekretariatit të Komunitetit të Energjisë. Tek komuniteti i Energjisë bëjnë pjesë 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, Ukraina, Moldavia dhe Gjeorgjia, ndërsa çdo vit shtetet anëtare ndërrojnë presidencën. Në takimin e fundit të Këshillit Ministror

You don't have permission to register