AlbanianEnglish
Image Alt

Author: Mila Hysotoçi

About The Author

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, është shprehur se BE ka në kontroll mbi 300 miliardë burime financiare nga banka qendrore ruse dhe kjo shumë parash mund të përdoret për rindërtimin e Ukrainës”. Në një deklaratë në samitin e OSBE-së

Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelenska është takuar me Mbretin Charles III në Londër. Zonja e Parë falënderoi në emër të të gjithë ukrainasve për ndihmën që Mbretëria e Bashkuar kishte dhënë dhe do të vazhdojë t’i japë Ukrainës.

Dita Botërore e Luftës Kundër HIV/AIDS organizohet çdo vit më 1 dhjetor për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me HIV/AIDS-in dhe për të demonstruar solidaritetin ndërkombëtar në përballimin e kësaj pandemie. Kjo ditë është një mundësi për të shpërndarë informacion lidhur

Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier zhvillon një vizitë zyrtare në Shqipëri. Tirana është stacioni i dytë i udhëtimit të Steinmeier në Ballkan, ku ai vizitoi edhe Maqedoninë e Veriut. Ashtu si edhe një ditë më parë në

Erdhi dhjetori, kjo do të thotë se jemi në sezonin e festave dhe u themi mirupafshim plot 12 muajve që lëmë pas. Ngjarja e parë kozmike e muajit ndodh të shtunën e 3 dhjetorit, kur planeti ëndërrimtar Neptuni përfundon retrogradën

Gjermania i ka dhënë Ukrainës 56 milionë euro për riparimin e infrastrukturës së saj energjetike. Kancelari gjerman e tha këtë në një telefonatë me presidentin ukrainas. Kancelari thirri presidentin Zelensky për të shkëmbyer pikëpamje mbi situatën politike, ushtarake dhe humanitare në

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Kuleba u bëri thirrje vendeve të NATO-s që të marrin vendime për nisjen e linjave të prodhimit dhe furnizimeve me armë në Ukrainë më shpejt. “Ne e vlerësojmë atë që është bërë, por lufta

Tre anije që transportojnë 61,000 tonë produkte bujqësore për vendet në Azi dhe Evropë janë nisur nga portet e Detit të Zi të Ukrainës. Sipas raportit, 23 anije të tjera janë duke u ngarkuar me 856,000 tonë produkte bujqësore ukrainase.

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha se sigurimi i fondeve për Ukrianën dhe pandemia COVID-19 janë prioritetet e tij para se republikanët të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në fillim të vitit të ardhshëm. Biden zhvilloi bisedime me liderët demokratë dhe

Ministria e Energjisë në Gjermani njoftoi se grupi amerikan “ConocoPhillips” dhe kompania “QatarEnergy” do të dërgojnë çdo vit në Gjermani dy milionë ton gaz të lëngshëm, nga viti 2026. Kjo përkon me afërsisht tre për qind të nevojave vjetore të

Një nga makinat e preferuara të Mbretëreshës Elizabeth, Jaguar X-Type Estate, u shit në një ankand nga Historics Auctioneers për 50,000 €. Ankandi nga Historics Auctioneers u zhvillua në ndërtesën Mercedes World në Wembridge, Angli. Drejtuesi i ankandit James Good

Kina po kërkon të krijojë një partneritet më të ngushtë me Rusinë për çështjet e energjisë për të garantuar sigurinë globale të energjisë, tha presidenti Xi Jinping. Transmetuesi shtetëror CCTV raportoi komentet e Xi në një mesazh për forumin e

12 kandidatë janë certifikuar për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar në 4 komunat në veri të Kosovës që do të mbahen më 18 dhjetor. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bëri të ditur se në mbledhjen e mbajtur më 28 nëntor, përveç certifikimit

Me çmimet e apartamenteve që pothuajse janë dyfishuar brenda një dekade dhe pagat që janë rritur me ritme shumë më të ulëta një shqiptar mesatar duhet të punojë sot rreth 2 dekada e gjysmë më shumë për të blerë një

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman thuhet se po shqyrton planet për të përshpejtuar largimin e azilkërkuesve nga vendet e përcaktuara “të sigurta” në një përpjekje për të trajtuar krizën e emigrantëve. Sipas The Times, qeveria po kërkon të rikthejë

Presidenti Zelensky tha se është e nevojshme të përdoren të gjitha mundësitë kombëtare dhe ndërkombëtare për të ushtruar presion mbi shtetin terrorist për të ndalur listën e muajve të luftës dhe për të filluar numërimin e viteve të paqes. Presidenti

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden tha se tavanet e çmimit për naftën ruse, të propozuara nga vendet e G7-ës, po vazhdojnë të shqyrtohen. Ai shtoi se bisedoi me Sekretaren e Thesarit, për këtë çështje. Administrata e Presidentit Biden e

You don't have permission to register