AlbanianEnglish
Image Alt

Author: Adelina Onuzi

About The Author

Pandemia e Covid-19 duket se po paralizon edhe një herë vendin ku virusi u shfaq për herë të parë. Rrugët e Kinës janë të boshatisura si pasojë e infektimeve të larta të cilat këtë të enjte arritën një shifër rekord. Janë mbi

Adidas ka nisur hetimet mbi pretendimet për sjellje të papërshtatshme nga Kanye West. Kompania e prodhimit të veshjeve sportive deklaroi se nisi hetimin pasi mori një letër anonime në të cilën reperi akuzohet se ka luajtur video të ndryshme pornografike për

Konsumatorët amerikan po përballen me kosto më të larta jetese si pasojë e inflacionit në rritje dhe diçka e tillë ka ndikuar edhe në festën e Ditës së Falenderimeve. Ushqimi tradicional për qytetarët amerikanë në këtë festë është gjeli i detit

Futbolli ka fuqinë të emocionojë dhe të bashkojë njerëzit në një festë të madhe ashtu siç ka edhe fuqinë ti ndajë ato dhe të ngjallë trazira. Botërori në Katar ka sjellë një shembull revolte në mënyrë të qytetëruar nga futbollistët e

Rusia ka vendosur të rikthejë prodhimin e makinave Moskvich të cilat Kremlini i ka përdorur përgjatë kohës së Bashkimit Sovjetik. Ky rikthim i kësaj makine vjen pas rreth dy dekadash dhe për prodhimin e saj do të përdoret fabrika e markës

Operacionet e kërkim-shpëtimit vijojnë në Indonezi pas tërmetit i cili shkaktoi 272 viktima ndërsa 39 persona vijojnë të jenë ende të zhdukur. Makineritë e rënda dhe helikopterët po përdoren në mënyrë masive për të ndërhyrë në terrenet e vështira. Një fëmijë 6-vjeçar

Rusia intensifikoi sulmin e saj me raketa në Kiev duke dëmtuar linjat e shpërndarjes së energjisë jo vetëm në kryeqytetin ukrainas, por edhe në Moldavinë fqinje. Me mijëra familje kanë mbetur në errësirë dhe pa ngrohje teksa nga sulmi janë dëmtuar

Prodhuesi i automjeteve Volkswagen ka dakordësuar një rritje pagash prej 8.5% me punonjësit e saj në Gjermaninë perëndimore. Rritja e pagës për punonjësit e fabrikave vjen pas inflacionit në rritje ka vështirësuar situatën ekonomike të qytetarëve gjermanë. Megjithatë rritja e pagave që

Dy shpërthime kanë tronditur Jerusalemin këtë të mërkurë të cilat sipas autoriteteve janë konsideruar si sulme nga militantët palestinezë. Ngjarjet kanë ndodhur pranë stacioneve të autobusëve dhe për pasojë ka humbur jetën një 16-vjeçar ndërsa 14 persona të tjerë janë plagosur. Shpërthimet

Administrata Biden ka vendosur të zgjasë afatin e pagesave për kreditë studentore deri në muajin qershor të vitit 2023. Ky vendim u mor duke konsideruar ndikimin e pandemisë në situatën ekonomike të studentëve. Që prej kohës kur Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi

Nga një konferencë në Gjenevë, zëdhënësi i shefit të të drejtave të njeriut në OKB u shpreh se rritja e numrit të vdekjeve në Iran po thekson situatën kritike në të cilën ky shtet ndodhet. Protestat në Iran vijuan edhe përgjatë

Klubi i Partizanit nuk ndalet me risitë! Pas stadiumit të inaguruar pak ditë më parë, të kuqtë bënë një tjetër lëvizje historike në futbollin shqiptar. Për herë të parë një klub futbolli në Shqipëri do të ketë një kanal të vetin

Merita Isufi është një nga emigrantët e shumtë shqiptarë që vendosën të emigrojnë në Mbretërinë e Bashkuar pas ndryshimit të sistemit politik në Shqipëri dhe luftës së Kosovës në vitet e 90-ta. Ajo vendosi ta vazhdojë rrugëtimin në mësimdhënie dhe të

Një udhëtim magjik në gjuhën e bukur shqipe dhe 36 shkronjat e alfabetit të saj, teksa shpalosin magjinë e tyre përmes fantazisë, ëndrrave dhe imagjinatës fëminore. Udhëtim ky i mundësuar nga një abetare e re alternative me autoret Linda Mëniku,

Kjo atmosferë festive sa i përket futbollit na bën të kujtojmë ritmin e tyre dhe kur flasim për ritëm në këtë rast kemi të bëjmë me këngët që i shtojnë kuptimin botërorit. Ne do të shikojmë disa nga këngët më të

Kompania e prodhimi të automjeteve Mazda zbuloi këtë të martë planin e saj të investimit prej 10.6 miliardë dollarësh për prodhimin e makinave elektrike. Gjigandi japonez ka rritur tani më objektivin e tij të shitjeve për automjetet elektrike deri në 40%

Policia në Estoni ka arrestuar dy persona të dyshuar për sa i përket mashtrimit financiar nëpërmjet kriptomonedhave  ky dyshohet se mijëra qytetarëve iu janë marrë rreth 575 milionë dollarë. Policia estoneze hetoi rastin në bashkëpunim me FBI-në dhe autoritetet amerikane të

You don't have permission to register