Atentat ndaj Biden? Gjenden katër bomba në Irlandën e Veriut

Katër bomba janë gjetur ditën e sotme në një varrezë në Derry, afër Belfast në Irlandën e Veriut, aty ku presidenti Biden kishte planifikuar të zhvillonte një vizitë udhëtim për të shënuar 25 vjetorin e Marrëveshjes së së Premtes së Mirë.

Policia nisi një kërkim me ndihmën e oficerëve të asgjësimit të bombave dhe zbuloi tre pajisje të ngjashme brenda perimetrit. Bombat e dyshuara u gjetën një ditë pasi republikanët u mblodhën në varreza për të përkujtuar Ngritjen e Pashkëve të Prillit 1916, një ngjarje e madhe në shtytjen për Rregullin e Shtëpisë irlandeze.