Arsyet pse duhet të përdorni krem kundër diellit

Dermatologët këshillojnë se produkti më i rëndësishëm që duhet të keni gjithmonë në çantën tuaj është kremi kundër diellit.

Redukton rrezikun e kancerit të lëkurës

Përdorimi i kremit kundër diellit çdo ditë, edhe nëse është me re ose me shi, mbron lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme që shkaktojnë kancer.

Parandalon djegien nga dielli

Një krem ​​kundër diellit mbron lëkurën nga djegia nga dielli duke reflektuar rrezet e dëmshme UV. Zgjedhja e një kremi të mirë kundër diellit është shumë e rëndësishme për lëkurën. Zgjidhni një formulë të përshtatshme për llojin tuaj të lëkurës që ofron mbrojtje me spektër të gjerë, një SPF prej të paktën 30 dhe një formulë të papërshkueshme nga uji.

Parandalon plakjen e parakohshme 

Rrezet UV shkaktojnë fotoplakje, e cila çon në shenja të plakjes (rrudha, njolla) si dhe skuqje rreth fytyrës.

Kremrat kundër diellit me filtra natyralë mund të parandalojnë plakjen duke reflektuar rrezet UV, ndërsa kremrat kimikë të diellit thithin këto rreze dhe i kthejnë ato në nxehtësi.

Redukton njollat

Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit përshpejton prodhimin e qelizave të lëkurës të quajtura melanocite, të cilat prodhojnë melaninën përgjegjëse për nxirjen e lëkurës. Në disa raste, rrezet e diellit shkaktojnë një rritje jonormale të melanociteve, gjë që çon në njolla më të errëta në lëkurë (fytyrë, shpatulla, krahë, shpinë). Kremi kundër diellit parandalon formimin e këtyre njollave.

E mban lëkurën të shëndetshme

Aplikimi i përditshëm i kremit kundër diellit parandalon shkatërrimin e proteinave thelbësore të lëkurës si kolagjeni, keratina dhe elastina. Të gjitha këto proteina janë të nevojshme për të ruajtur integritetin dhe elasticitetin e lëkurës.

Parandalon rrathët e zinj

Aplikimi i kremit kundër diellit në kombinim me një krem ​​për fytyrën për zonën poshtë syve do t’ju japë lëkurë dukshëm më të lehtë rreth syve dhe do të zvogëlojë rrathët e errët.