Armenia dhe Azerbajxhani sërish armëpushim

Armenia dhe Azerbajxhani kanë rënë dakord për një armëpushim, njoftoi një zyrtar i lartë armen të mërkurën vonë mbrëma, pas dy ditësh përleshje vdekjeprurëse kufitare.

Azerbajxhani nuk ka bërë asnjë deklaratë në lidhje me deklaratat armene.

Luftimet midis forcave azerbajxhanase dhe armene në ditët e fundit janë më të rëndat që nga lufta e vjeshtës 2020 midis dy republikave kaukaziane.

Jerevan dhe Baku kundërshtojnë njëri-tjetrin për rajonin e Nagorno-Karabakh, e njohur nga komuniteti ndërkombëtar si pjesë integrale e Azerbajxhanit dhe e populluar kryesisht nga armenë.

Një forcë paqeruajtëse prej rreth 2,000 trupash u dislokua në rajon nga Rusia, pasi u arrit një marrëveshje armëpushimi midis Jerevanit dhe Bakut nën kujdesin e Moskës në nëntor 2020.

Agjencitë ruse të lajmeve raportuan vërejtjet e Sekretarit të Këshillit të Sigurimit Armen, Armen Grigorian, i cili tha në televizion: “Falë përfshirjes së komunitetit ndërkombëtar, është arritur një marrëveshje armëpushimi”.

Armëpushimi hyri në fuqi disa orë më parë, tha ai. Ministria armene e Mbrojtjes kishte thënë më herët se të shtënat në zonat kufitare kishin pushuar.

Sipas kryeministrit armen, 105 ushtarë armenë kanë vdekur në dy ditët e fundit. Ndërkohë Azerbajxhani raportoi 50 të vdekur mes personelit të tij ushtarak në ditën e parë të luftimeve.

 

*TiboNews